Rejestratory oferują prosty montaż, łatwą obsługę – porównywalną z urządzeniami powszechnego użytku, stabilną pracę. Jednak systemy trudne są do rozbudowy i modyfikacji. W prostych rejestratorach praktycznie odtwarzanie archiwum możliwe jest wyłącznie na urządzeniu rejestrującym. Za wyjątkiem nielicznych jeszcze modeli nie można wyjąć dysku i podłączyć go bezpośrednio do komputera. Co prawda pojawiają się powoli takie urządzenia w których materiał można przegrać z pewnymi ograniczeniami na inny nośnik np. karty Compact Flash, jednak liczba tych urządzeń dostępnych na rynku jest jeszcze stosunkowo mała. Takie możliwości dostępne już są w droższych rejestratora, gdzie odbiorca dostaje dodatkowo specjalne oprogramowanie do odtwarzania plików archiwalnych. W jeszcze droższych modelach oferowana jest możliwość archiwizacji danych na nośnikach CD-R i DVD-R za pomocą wbudowanej nagrywarki.
Rejestrator cyfrowy 16 – kanałowy
Cechy rejestratorów cyfrowych typu stand – alone:
z reguły wyposażone w moduł sieciowy, szybka rejestracja nawet 400kl/sek, detekcję ruchu i zdalne powiadamianie o alarmach, możliwość indywidualnego zdefiniowania – dla każdej kamery liczby klatek nagrywanych w ciągu sekundy, regulowana indywidualnie dla każdego kanału jasność, kontrast, nasycenie kolorów, możliwość jednoczesnego nagrywania i odtwarzanie nagrań archiwalnych.
Przy tego typu rejestratorze wymagana jest tylko 3,5-5 GB wolnej przestrzeni dyskowej potrzebnej do zapisania 1 godziny obrazów z 16 kamer. Oznacza to, ze na 2 dyskach 300GB możemy zapisywać co najmniej przez 120 godzin. Przy standardowych ustawieniach taka pojemność wystarczy na ponad 2 tygodnie rejestracji.