Firma Comart System Co., Ltd. posiada w swojej ofercie klika systemów rejestracji cyfrowej zarówno obrazów, jak i dźwięku. Tutaj postaramy się szerzej omówić16 wejściowe karty serii HICAP.

Podstawowe parametry karty i funkcje oprogramowania:"

  • 16 wejść sygnału wideo.
  • rozdzielczość nagrywania 704x288 lub 352x288 rozdzielczość podglądu 704x288 lub 352x288 z trybem pełnoekranowym, duża liczba półobrazów (klatek) wybieranych do podglądu on-line i rejestrowanych w zależności od wersji karty HICAP50/100/200 odpowiednio 50, 100, 200 klatek dla wszystkich kamer.
  • kompresja zapisu MPEG4 lub JPEG z regulacją współczynnika, indywidualne ustawienia prędkości zapisu, parametrów detekcji , nagrywania oraz parametrów obrazu dla każdej kamery, nagrywanie: ciągłe, wg. harmonogramu, po detekcji ruchu (obrazowej, z zewnętrznych czujników), detekcji audio.
  • wielopoziomowy system zabezpieczeń hasłami,
  • watch-dog (restart po ewentualnym zawieszeniu systemu),
  • zabezpieczenie nagrań “znakiem wodnym”,
  • ukrywanie kamer,
  • sekwencer możliwości pracy w sieci:
  • LAN, ISDN, PSTN, aplikacja - Network Client, (uwaga: karta współpracuje tylko z kilkoma modemami dostępnymi na rynku polskim).
  • możliwość zarządzania pracą większą grupą takich systemów –aplikacja "Multi Client” sterowanie dodatkowymi urządzeniami (zestawy obrotowe PTZ, urządzenia alarmowe), możliwość rejestracji dźwięku – jeden tor audio (z wykorzystaniem karty dźwiękowej AC97 zainstalowanej w komputerze PC lub 16 torów w przypadku zastosowania specjalnej karty Hera (opcja), wbudowany moduł alarmowy (16 wejść, 4 wyjścia typu NC / NO) dodatkowe wyjście sygnału wideo do podłączenia typowego monitora telewizji przemysłowej lub odbiornika telewizyjnego z wejściem wideo)
  • szczegółowa instrukcja w j. polskim.

Produkt firmy Comart posiada kilka ciekawych rozwiązań, które wyróżniają ten system spośród innych. Jedno z nich to sposób podłączenia kamer do karty. Realizowane jest to poprzez dwa specjalne przewody. Pozwala na swobodne podłączenie, często grubych przewodów koncentrycznych sygnału wideo. Takie rozwiązanie jest też bezpieczne dla samej karty, gdyż karta nie jest narażona na wyrwanie ze wyrwanie ze złącza PCI. Oprócz dwóch złącz wielopinowych do podłączenia kamer, karty HICAP posiadają wyjścia sygnału wideo niskiej częstotliwości, co umożliwia podgląd obrazu z kamery na dodatkowym zwykłym monitorze telewizji przemysłowej lub odbiorniku telewizyjnym. (Uwaga: wyjście to pracuje jedynie w trybie wyświetlania pełnoekranowego (wyświetlanie obrazów na przemian w wielu kamer, lub wybrany obraz z jednej konkretnej kamery). HICAP posiada możliwość zdefiniowania dwóch ustawień detekcji tzw. dziennej i nocnej. Daje to możliwość ustawienia (“w systemie czasowym” – od godz ....do godz....) innej czułości detekcji dla tej samej kamery pracującej w różnych warunkach oświetleniowych (np. w dzień i w nocy ). Funkcja ta znacznie zmniejsza ilość tzw. fałszywych alarmów.

Urządzenia peryferyjne (dodatkowe) do kart HICAP:

Moduł wejść i wyjść alarmowych.

Jest to specjalny moduł zawierający odpowiednie złącze (w formie listwy elektrycznej) montowany w “wolnym śledziu” obudowy komputera, w którym znajduje się karta HICAP. Posiada on 16 wejść i 4 wyjścia, do którego możemy podłączyć różnego rodzaju urządzenia. Najczęściej są to elementy znane z techniki alarmowej tj. z różnego rodzaju czujniki ruchu (PIR), dymu, czujników otwarcia (kontaktrony), czy też urządzenia wykonawcze np. sygnalizatory optyczno-akustyczne. Za pomocą tego złącza można również sterować innymi urządzeniami – oświetleniem, mechanizmem otwierania bramy itp. Podłączając jedno z wyjść do centralki alarmowej w prosty sposób zbudować jeden integralny system będący połączeniem systemu alarmowego i systemu telewizji dozorowej.

Wielokanałowa karta rejestracji dźwięku.

Nowością w kolejnej wersji oprogramowania (ver. 5.x) jest możliwość rejestracji dźwięku. Wykorzystując kartę dźwiękową zainstalowaną w komputerze PC możemy rejestrować dźwięk z jednego mikrofonu. (tutaj zalecana jest karta AC97) Jeżeli konieczna jest rejestracja dźwięku z większej liczby mikrofonów można zastosować specjalną 16 torową kartę o nazwie HERA M8354. Przeznaczona jest ona do rejestracji dźwięku z 16 źródeł dźwięku. Współpracuje jedynie z kartami HICAP50, HICAP100, HICAP200. Karta współpracuje z kartami HICAP50, Hicap100, Hicap200 i nie może pracować samodzielnie. Karta posiada dwa wyjścia – pierwsze: liniowe, które możemy wykorzystać do podłączenia z zewnętrznym wzmacniaczem lub głośnikami aktywnymi; drugie:, tzw. głośnikowe, do którego możemy bezpośrednio podłączyć głośniki (karta posiada wbudowany wzmacniacz) Oprogramowanie zawiera już kilka ciekawych funkcji dotyczących rejestracji audio tj. wybór jakości nagrywanego dźwięku (8, 11, 22, 44 MHz), płynne ustawianie czułości, progu (minimalnej głośności), przy której ma być nagrywany dźwięk, synchronizację obrazu z kamery i dołączonego do niej mikrofonu. W danej chwili możliwe jest rejestrowanie dźwięku z 16 mikrofonów i podsłuch on-line z jednego z nich. Ze względu na znaczne obciążenie procesora przy rejestracji obrazów video przez kartę HICAP, zalecane jest zastosowanie najszybszych dostępnych na rynku procesorów (szczególnie w systemach z kartą HICAP200).
Telemetria - sterowanie głowicami obrotowymi.

Odbiornik STN32HP jest to urządzenie, które pozwala na podłączenie i sterowanie głowicami obrotowymi i obiektywami typu moto-zoom.z poziomu oprogramowania dołączonego do systemu rejestracji cyfrowej HICAP50/100/200 (od wersji oprogramowania ver.5.6.1) Do odbiornika możemy podłączyć, dowolną obrotnicę sterowaną napięciowo np. link Y3050S kod M1201. Za pomocą tego urządzenia możemy poruszać głowicą obrotową: góra/dół, lewo/prawo. Możliwe jest również ustawienie trybu auto (obrót od jednego do drugiego położenia końcowego w płaszczyźnie poziomej). Sterować można również długością ogniskowej (zoom), ostrość (focus) i przysłonę obiektywu (Iris). Odbiornik STN32HP podłączamy do gniazda RS232 poprzez specjalny konwerter RS-232/RS-485.

Konwerter RS232/RS485

Konwerter ten wraz z odbiornikiem STN32HP pozwala na sterowanie głowicami obrotowymi. Maksymalna długość odcinka przewodu łączącego komputer i konwerter może wynosić nawet kilka kilometrów. Po podłączaniu do sterownika STN32HP urządzenia gotowe jest do pracy (nie wymagana jest żadna konfiguracja i instalacja dodatkowego oprogramowania).

Praca w sieci

Karty te pracują głównie w sieci lokalnej wykorzystującej protokół TCP/IP. Obecna wersja oprogramowania wykorzystująca kompresję MPEG4 pozwala na pracę tylko z niektórymi modemami dostępnymi na rynku. Oprogramowanie sieciowe umożliwia: zdalne (z innego komputera) podglądanie obrazów on-line (prędkość przechwytywania obrazów uzależniona jest przepustowością łącza sieciowego), kontrolę PTZ, zapis wyszukiwanie i odtwarzanie plików w głównym komputerze. Oprogramowanie zawiera dwie aplikacje: Network Client, który wykorzystywany jest w przypadku zdalnego nadzorowania jednego serwera, oraz "Multi Client" jeżeli chcemy monitorować więcej niż jeden serwer. Oprogramowanie sieciowe zawiera funkcję o nazwie "Waiting Time-Ta" Pozwala ona na dostosowanie prędkości wyświetlania obrazu do przepustowości sieci. Standartowo ustawiona jest na wartość "1" oznacza to 16 milisekundową przerwę pomiędzy wyświetlaniem kolejnych klatek obrazu. Przy ustawieniu "2" przerwa ta zostaje dwukrotnie wydłużona (32ms), co powoduje spadek szybko odtwarzania (lepsza transmisja w sieciach o małej przepustowości). Kolejną ciekawą funkcją jest "Skip Frame Function" - pozwala ona szybko przejrzeć zarejestrowany materiał, dzięki pomijaniu klatek. (możemy zdecydować, ile klatek w ciągu sekundy będzie pomijane).

Oferta 16 kanałowych kart HICAP"

 

Nazwa

HICAP50

HICAP100

HICAP200

 

 

 

 

Liczba wejść wideo

16

16

16

Liczba zapisywanych
półobrazów/sekundę

50

100

200

Rozdzielczość

704x576, 704x288 lub 352x288

Liczba wejść wideo

16

16

16

Rodzaj kompresji

MJPEG lub MPEG4

Liczba wyjść wideo

1 SVGA , 2 CSW

1 SVGA , 1 CSW

Złącze alarmowe

16 wejść / 4 wyjścia

System operacyjny

Windows 98, XP;

Dodatkowe elementy

Karta do rejestracji 16 torów audio (opcja), możliwość
sterowania kamerami obrotowymi M8359. M8358 (opcja)

 

Decydując się na poszczególne karty należy pamiętać o doborze odpowiedniego komputera

Modele kart: HICAP50, HICAP 100, HICAP200 pozwalają na zapis odpowiednio z prędkością 50, 100 i 200 półobrazów na sekundę. Tak duże prędkości zapisu półobrazów na sekundę wymagają zastosowania szybszych komputerów. Najwolniejsze karty HICAP pracują już z płytami głównymi z procesorami Pentium III 800MHz. Jednak zalecane są znacznie wydajniejsze komputery szczególnie w przypadku karty HICAP200. System HICAP powinien być instalowany na komputerach wyposażonych w płytę główną z chipset`em INTEL i procesorem Intel Pentium IV(2,4 MHz. Karta grafiki – firmy ATI , pamięć 512 RAM. System operacyjny Windows 98, XP

Przykładowe wartości miejsca zajmowanego na dysku przy zapisie ciągłym z maksymalną liczbą półobrazów na sekundę."

 

Karta

HICAP50

HICAP100

HICAP200

Kompresja

MJPEG

Wavelet

MJPEG

Wavelet

MJPEG

Wavelet

10GB

4h 15min

9h

2h 15min

4h 30min

1h 10 min

2 h 15min

80GB

36h

72h

18h

36h

9h

18h

120GB

55h 30min

111h

19,5

39h

17h

34h

160GB

72h

144h

36h

72h

18h

32h