Monitoring stacji paliw

Analiza obiektu - stacji benzynowej 
Systemy alarmowe zabezpieczają stację paliw głównie przed włamaniem z zewnątrz. Obecnie jednak, coraz częściej w obiektach, na teren których w godzinach otwarcia mają wstęp osoby trzecie, zdarzają się kradzieże bezpośrednie. Kradzione są nie tylko towary oferowane przez sklepy na stacji benzynowej, ale przedmioty pozostawione w samochodach klientów. Również niczym obcym nie są akty wandalizmu: malowanie ścian i uszkadzanie wyposażenia stacji benzynowej (np. toalet). Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa na stacji jest instalacja telewizji dozorowej. Duży spadek cen urządzeń telewizji dozorowej, powoduje bardzo szybki zwrot kosztów związanych z zakupem i instalacją systemu.

Założenia projektowe - co powinny rejestrować kamery na stacji paliw?

 

ludzie - cechy charakterystyczne monitoring

Cechy charakterystyczne osób

  • wygląd zewnętrzny
  • rysy twarzy

samochód - cechy pojazdu monitoring

Cechy pojazdów

  • marka
  • kolor
  • numer tablicy rejestracyjnej
 

Przy tak sprecyzowanych założeniach można już pokusić się o przygotowanie projektu rozmieszczenia kamer na stacji paliw. Należy zatem monitorować miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo przejazdu lub postoju pojazdu. Takimi miejscami na stacji benzynowej są okolice dystrybutorów z paliwem, oraz wjazd i wyjazd z terenu stacji.


Zatem dla tak przyjętych założeń, można zaproponować następujące rozłożenie kamer:

  • Kamera nr 1 – monitoruje wjazd na stację paliw,
  • Kamera nr 2 – monitoruje - wyjazd ze stacji benzynowej,
  • Kamera nr 3, 4 – monitoruje – okolice dwóch pierwszych stanowisk (dystrybutorów),
  • Kamera nr 5, 6 – monitoruje – okolice dwóch pozostałych stanowisk tankowania pojazdów,
  • Kamera nr 7 – monitoruje – okolice kasy i wejścia do budynku stacji paliw,
  • Kamera nr 8 – monitoruje – inne pomieszczenia (np. kasa pancerna, toaleta itp.)
  • Kamery nr 9 - 16 (dodatkowe ważne miejsca: parking, restauracja, myjnia itp.)

Przykładowy schemat monitoringu na stacji benzynowej.

Dobór sprzętu do monitoringu stacji paliw

Kamery
Mając na względzie rodzaj obserwowanych obiektów (człowiek - jego wygląd zewnętrzny, rysy twarzy ; pojazd - marka, kolor i numer rejestracyjny) należy stosować kamery kolorowe o zwiększonej czułości, podwyższonej liczbie linii i możliwości sterowania obiektywami z automatyczną przysłoną. Chociaż system kolorowy jest droższy i mniej czuły od wersji “czarno - białej”, pozwala jednak na lepszą obserwację (rozróżnianie) szczegółów i późniejszą identyfikację uczestników przestępstwa. Mniejsza czułość kamer kolorowych kompensowana jest przez zawsze istniejące oświetlenie na terenie obiektu. Dostępne są typowe kamery o standardowej rozdzielczości - monochromatyczne 420/480 linii oraz kolorowe - 350 linii, które dobrze spełniają swoją rolę w układach obserwacyjnych.

Stosowanie kamer o zwiększonej rozdzielczości - odpowiednio 570/600 i 460 linii pozwala na późniejszy odczyt zarejestrowanych na taśmie wideo szczegółów tj. numery tablic rejestracyjnych pojazdów. Takie kamery o podwyższonych parametrach, wyposażone w dobrej klasy obiektyw i obudowy z grzałkami wyposażonymi w termostat na pewno nie zawiodą oczekiwań i zapewnią uzyskanie dobrego obrazu w każdych warunkach.
Równie ważnym elementem oprócz wyboru sprzętu, jest rozmieszczenie kamer. O ile jest to możliwe, należy unikać sytuacji, w której na obiektyw padać może bezpośrednie światło reflektorów (ma to miejsce w przypadku monitorowania pojazdów wjeżdżających na teren stacji paliw). Między innymi z tego powodu konieczna jest rejestracja pojazdów opuszczających teren obiektu.

Obiektywy
Bezdyskusyjnie musi to być obiektyw z automatyczną przysłoną (tzw. Auto Iris - AI). Obiektyw z AI przymykając i otwierając przysłonę stosownie do natężenia oświetlenia utrzymuje stałą ilość światła padającego na przetwornik, bez względu na warunki oświetlenia zewnętrznego. Pozwala to na poprawną pracę kamery w skrajnych warunkach oświetleniowych, od bardzo silnego nasłonecznienia do prawie całkowitych ciemności. Dodatkowo daje gwarancję, że obraz z kamery nie zostanie prześwietlony przez światła reflektorów samochodowych padających bezpośrednio, lub odbitych od innych powierzchni tj. szyby wystawowe, karoserie lub szyby innych pojazdów.

Ze względu na niewielką różnicę cenową pomiędzy obiektywami o stałej i o zmiennej ogniskowej warto stosować te drugie. Umożliwiają one optymalne, bezproblemowe i szybkie ustawienie pola widzenia kamery.
Kolejnym elementem umożliwiającym poprawną pracę kamery w każdych warunkach zewnętrznych jest obudowa zewnętrzna wyposażona w grzałkę z termostatem i solidny uchwyt. Wybierając obudowę należy zwrócić uwagę na obecność daszka, który chroni przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, jak również opadami.

Zestaw obserwacyjny

Podsumowując powyższe uwagi proponuję przykładowy zestaw punktu obserwacyjnego. W skład takiego zestawu wchodzi:

Kamery kolorowe

Kamery czarno-białe

Obiektywy

Rejestracja obrazu
Podgląd bezpośredni i odtwarzanie zarejestrowanego materiału może odbywać się zarówno z jednej dowolnie wybranej kamery, jak i z kilku równocześnie (obraz w podziale).

System podglądu i rejestracji cyfrowej - HICAP, GeoVision i inne
W skład takich systemów wchodzi zazwyczaj specjalna karta i oprogramowanie. Trudno wykazać wyższość jednego systemu nad drugim. Jak każdy produkt, również te urządzenia posiadają swoje wady i zalety. Jednakże ciągła współpraca producentów z instalatorami tych systemów sprawia, że wciąż wzbogacane jest oprogramowanie o nowe funkcje, przez co systemy są coraz bardziej doskonałe. Z pewnością ogromną zaletą jest to, że systemy komputerowe mogą zarówno pracować w trybie czarno-białym lub kolorowym. Zależy to wyłącznie od podłączonych kamer.

Jak wcześniej wspomniano karty różnych producentów różnią się zastosowanymi układami, możliwościami rozbudowy, i współpracą z dodatkowymi urządzeniami. Większość z systemów pozwala na pracę w sieci. Zazwyczaj dostępne oprogramowanie składa się z kilku aplikacji pozwalających na:

  • bezpośredni podgląd i archiwizacja obrazu - Server
  • możliwość podglądu bieżącego jak i zarejestrowanego materiału przez sieć- Klient
  • odtwarzanie zapisanego materiału - Przeglądarka

Na wstępie należy powiedzieć, że do obsługi tego systemu nie jest potrzebny "super komputer", ale musi to być komputer dedykowany tzn. musi pełnić role jedynie obsługi systemu monitoringu i rejestracji, nie ma możliwości równoczesnej pracy innych programów. Nieprzestrzeganie tej zasady może być przyczyną problemów z poprawnym działaniem całego systemu.

Producenci takich systemów zawsze podają całkowitą liczbę półobrazów z jaką może odbywać się rejestracja. Tą wartość należy zawsze podzielić przez liczbę posiadanych kamer, dopiero wówczas otrzymamy rzeczywistą liczbę klatek rejestrowanych w ciągu sekundy dla jednej kamery.

Więcej klatek zapisywanych przez system wiąże z koniecznością zastosowania nośników o większej pojemności, jak również z zapotrzebowaniem na system komputerowy o większej mocy obliczeniowej.

Systemy cyfrowe oprócz standardowych funkcji dostępnych w systemach analogowych dodatkowo pozwalają na:

  • rejestracje ze znacznie większą liczbą półobrazów na sekundę np. system HICAP200 oferuje 200kl/sek dla wszystkich kamer,
  • pracę sieciową (podgląd i nadzór systemu z dowolnego miejsca na Ziemi,
  • łatwy i szybki dostęp do materiałów archiwizowanych zawsze bardzo dobrej jakości,
  • całkowitą bezobsługowość systemu,
  • powiązanie systemu telewizji dozorowej z innymi systemami: alarmowym, ochrony przeciwpożarowej.
  • rozbudowę systemu tzn. dołączenie dodatkowych urządzeń umożliwiających zdalne sterowanie systemem, instalację kamer obrotowych wyposażonych w obiektywy z motozoomem, czy też rejestrację nawet do 16 torów audio.