Zasięg transmisji sygnału wideo ogranicza tłumienie, oto przykładowe odległości na jakie można przesyłać sygnał bez stosowania wzmocnienia:"

  • kabel koncentryczny, maksymalna odległość przy kablach typu np. CF-56 - 400m,
  • kabel telefoniczny, w zależności od rodzaju 50-70m,
  • skrętka komputerowa, około 60-100m,
  • światłowód, kilka km,

UWAGA: "kabel telefoniczny i skrętka nie zapewniają dopasowania bez zastosowania dodatkowych urządzeń, niedopasowane połączenie dopuszczalne jest tylko w instalacjach o małym znaczeniu."

Większe odległości można uzyskać stosując techniki bezprzewodowe, jednak wykorzystanie wzmacniania sygnału jest w nich zasadą wynikającą z samej istoty technologii."

  • transmisja radiowa - kilkadziesiąt km,
  • laser podczerwony - kilka km,

Wzmacniane sygnału ma na celu skompensowanie tłumienia w przewodach. Wartość tłumienia zależy od rodzaju kabla i jego długości. Wyższe częstotliwości są bardziej tłumione niż niższe, dlatego przy długich połączeniach można zaobserwować pogorszenie rozdzielczości i jakości kolorów. Chcąc przysyłać sygnał wideo na większe odległości należy go wzmacniać, przy czym ze względu na wspomnianą nierównomierność tłumienia wyższych i niższych częstotliwości należy stosować wzmacniacze z korekcją charakterystyki. Taki wzmacniacz ma odwrotną charakterystykę tłumienia niż kabel. "


"Ilustracja korekcji tłumienia kabla YWD 75-0.59/3.7"

"M1840"), który posiada regulacje wzmocnienia sygnału. Bywają także wzmacniacze o 3, 4, 5, 6, a nawet o większej ilości torów. Wzmocnienie wynosi od kilku do kilkunastu dB, a korekcja charakterystyki kilka dB. "


"Ilustracja zastosowania wzmacniaczy wideo"

Podobnie jak pozostałe urządzenia telewizji przemysłowej wykorzystują złącza BNC, czasem spotykane są też złącza F, jak również złącza typu RCA. Impedancja wejściowa i wyjściowa wynosi 75 omów przy amplitudzie sygnału 1Vp-p. "


"Wzmacniacz wizji firmy Tayama TT-7-14"

"Rozgałęźniki wideo." Pewną odmianą wzmacniaczy są wzmacniacze wyposażone w wiele wyjść, tak zwane rozgałęźniki wideo. W przypadku kiedy potrzebujemy sygnał z jednej kamery doprowadzić do kilku odbiorników należy zastosować rozgałęźnik. "Oczywiście, nie może być to taki, jak stosowany w instalacjach antenowych." Rozgałęźnik w telewizji przemysłowej, tak samo jak każde inne urządzenie do obróbki obrazu musi zapewniać dopasowanie na wejściu i wyjściu oraz prawidłowe poziomy sygnału wizji. Sprowadza się to do tego, że taki rozgałęźnik musi posiadać impedancję wejściową i wyjściową 75 omów oraz wzmocnienie jednostkowe, czyli 0 dB. Takie parametry może mieć tylko rozgałęźnik aktywny, czyli taki, który posiada element wzmacniający. Z racji tego taki rozgałęźnik jest nazywany wzmacniaczem rozdzielczym wizji.
Wzmacniacze rozdzielcze są zasilane albo z sieci 220V, albo napięciem stałym 12V. Także i tu stosowane są złącza BNC, a impedancja wejściowa i wyjściowa wynosi 75 omów. Wzmocnienie wynosi 0 dB, jednakże niektórzy producenci produkują rozgałęźniki o wzmocnieniu 1 dB, które w pewnym stopniu kompensuje straty w kablach. Przykładem może być rozgałęźnik RW-2 (kod "M1705")."


"Rozgałęźnik RW-2 M1705"

"Wzmacniacz rozdzielczy wizji firmy Tayama TT-6-14"