Zdalny monitoring wizyjny to coraz częściej stosowane rozwiązanie gwarantujące stałe, bieżące monitorowanie obiektów, możliwość zapisu rejestrowanego obrazu oraz synchronizację z systemami alarmowymi podnoszącymi poziom zabezpieczeń budynku. Jedną z najważniejszych zalet zdalnych systemów monitoringu wizyjnego jest możliwość dostępu do rejestrowanych obrazów z poziomu centrum monitorowania, także spoza firmy. Jak działa zdalny monitoring wizyjny, w jakich formach może funkcjonować i kiedy warto z niego korzystać?
Czym jest zdalny monitoring wizyjny?
Zdalny monitoring wizyjny to system kamer CCTV wykorzystujący możliwość transmisji obrazu i odtwarzania go zdalnie, także poza siedzibą firmy. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów monitoringu, w ramach których konieczne jest zatrudnienie pracownika nadzorującego obiekt i analizującego obraz z kamer bezpośrednio na miejscu, w systemach zdalnych można pozostawić monitoring w trybie zdalnym i obserwować ekrany z poziomu dowolnego urządzenia lub połączyć je z czujnikami alarmowymi i podejmować reakcję w przypadku wykrycia sytuacji zagrożenia.
Dzięki zastosowaniu czujników, trybowi ciągłej rejestracji obrazu i jego transmisji, zdalny monitoring wizyjny pozwala na bieżąco kontrolować stan bezpieczeństwa budynku i rejestrować wszystkie zdarzenia, które wywołały alarm. Technologia taka może być pomocna w przypadku ochrony budynków przemysłowych, biurowców, budynków handlowo-usługowych, magazynów, ale też prywatnych posesji.
Formy zdalnego monitoringu wizyjnego
Standardowo wyróżnia się kilka form zdalnego monitoringu wizyjnego, ustawianych w zależności od wymogów bezpieczeństwa danego obiektu. Można zastosować tu podział na systemy bez czujek ruchu, w których obraz nagrywany jest w trybie ciągłym, oraz systemy wyposażone w czujniki, nagrywające obraz w momencie pojawienia się ruchu w polu widzenia kamery.
Zdalny monitoring wizyjny można przestawić także w tryb pracy wirtualnego patrolu, w ramach którego nagrywanie nie odbywa się stale, a o wyznaczonym czasie i pod kątem weryfikacji bezpieczeństwa w wyznaczonych obszarach. Monitoring może być ustawiony naprzemiennie, zależnie od pory dnia i innych stosowanych systemów.
Rejestratory mogą obsługiwać lokalne nagrywanie obrazu z monitoringu w maksymalnej jakości, zdalne nagrywanie w niższej, ale wciąż dobrej jakości, lokalny i zdalny podgląd monitoringu bieżącego online, lokalne i zdalne odtwarzanie archiwum zapisanych nagrań oraz przesyłanie zdarzeń alarmowych do Centrum Monitoringu.
Aby zdalny monitoring wizyjny działał prawidłowo i umożliwiał korzystanie ze wszystkich dostępnych form konieczne jest zainstalowanie systemu umożliwiającego zdalną pracę i transmisję obrazu oraz podłączenie systemu do Internetu. Wszystkie urządzenia CCTV zainstalowane w systemie muszą być obsługiwane przez oprogramowanie, dzięki któremu udostępniany jest obraz do monitoringu zdalnego, a sam system powinien współpracować z lokalnym systemem alarmowym.
Współcześnie w nowo budowanych systemach CCTV korzysta się z wysokiej jakości kamer o rozdzielczości Full HD, co umożliwia nie tylko nagrywanie min. 25 klatek obrazu na sekundę, ale też sprawne łączenie ich z systemem zdalnej obsługi i automatycznego alarmowania. Do systemów monitoringu zdalnego można podłączać również rejestratory głosowe i czujniki alarmowe, a nawet systemy zabezpieczeń budynku z automatycznym zamykaniem bram, szlabanów czy uruchamianiem oświetlenia.
Kiedy warto korzystać ze zdalnego monitoringu wizyjnego?
Zdalny monitoring wizyjny można zastosować zarówno do wzmocnienia systemów bezpieczeństwa w budynkach firmowych, jak i zoptymalizowania procesów biznesowych. Wykorzystywane w magazynach, fabrykach czy na liniach produkcyjnych mogą posłużyć do badania efektywności i planowania procesów, a jednocześnie monitorowania pracowników i ich zachowań.
Zdalny monitoring wizyjny będzie jednocześnie sprawnym systemem zabezpieczeń budynków firmowych jako monitoring dla systemu ochrony. Połączony z systemem alarmowym zadziała skutecznie przy kontrolowaniu stanu bezpieczeństwa z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem utrzymania połączenia z siecią internetową. System będzie rejestrował wszystkie zdarzenia, pozwoli na odtwarzanie archiwum monitoringu, a także bieżący podgląd sytuacji.
Systemy zdalnego monitoringu wizyjnego można wykorzystać również poza środowiskiem firmowym – z dostępnych rozwiązań coraz częściej korzystają właściciele prywatnych posesji i domów jednorodzinnych. Monitoring może posłużyć przy dłuższych wyjazdach i pozostawianiu domu bez opieki, ale i przy konieczności ochrony większego terenu którego nie sposób samodzielnie nadzorować bez podglądu z kamer ustawionych w różnych częściach posesji.