Ochrona mienia to bardzo ważna kwestia, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie stale zwiększa się procent włamań, których podejmują się złodzieje. Zabezpieczyć dom możemy na kilka sposobów począwszy od montażu systemu monitoringu, alarmów oraz podjęcia współpracy z firmą ochroniarską.
Najlepsze efekty oczywiście daje połączenie wszystkich trzech metod, jednakże jest to nieco kosztowne i nie każdy właściciel domu i posesji będzie w stanie sobie pozwolić na taki poziom ochrony. W przypadku ograniczonego budżetu, dobrym rozwiązaniem będzie montaż alarmu, który nie tylko może wystraszyć włamywacza, ale także powiadomi odpowiednie służby o wystąpieniu zagrożenia w mieszkaniu.
Czym jest alarm w mieszkaniu?
System alarmowy jest swego rodzaju „ochroniarzem”, który nie zatrzyma fizycznie włamywacza, jednakże pozwoli na reakcję odpowiednich służb oraz samego właściciela. Alarmy są montowane zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, ale także biurach i innych obiektach budowlanych.
Zaznaczmy, że system alarmowy nie męczy się jak człowiek i może działać przez 24 godziny na dobę bez przerwy, pod warunkiem dostępu do zasilania w energię elektryczną. Tego typu systemy mają możliwość działania w trzech trybach: brak czuwania, czuwanie oraz alarm.
W skład alarmu wchodzi wiele elementów elektronicznych, które odpowiadają za jego prawidłowe działanie. Do montażu najprostszego systemu alarmowego potrzebne są takie urządzenia jak: centrala alarmowa, urządzenie sterujące, czujniki i sygnalizatory. Bez tych kilku podstawowych elementów nie jest możliwe prawidłowe działanie tego zabezpieczenia. Przydatna okazuje się także linia telefoniczna bądź połączenie bezprzewodowe, które umożliwia połączenie się z odpowiednimi służbami w razie wystąpienia zagrożenia.
Co wchodzi w skład systemu alarmowego?
Systemy alarmowe to kombinacje różnego rodzaju urządzeń jak np. czujniki, sygnalizatory, centrale alarmowe oraz urządzenia obsługujące sygnały i przekazujące je do odpowiednich służb porządkowych. Instalacja czujników w odpowiednich miejscach jest gwarancją niezwodnej pracy systemu przez wiele najbliższych lat. Pamiętajmy, że każde pomieszczenie powinno być zabezpieczone osobnym czujnikiem ruchu, tak aby mógł on wykryć nawet najmniejsze przemieszczanie się obiektów.
Czujniki i centrala alarmowa mogą pracować w dwóch różnych trybach. Pierwszym z nich jest linia alarmowa, która włącza stan dozoru podczas nieobecności żadnego z domowników. To rozwiązanie wykorzystywane jest podczas podłączania czujników ruchów opartych na pasywnej podczerwieni. Drugim trybem jest linia całodobowa, która dostępna jest przez cały czas – także podczas obecności domowników w pomieszczeniach. Przykładem tego typu alarmu są czujniki pożarowe lub chroniące drzwi i okna, zwane inercyjnymi.
Rodzaje systemów alarmowych
Obecny rynek zabezpieczeń domowych stale się rozwija, przez co stworzono kilka rodzajów systemów alarmowych. Najpopularniejszym z nich jest system włamaniowy, który składa się zazwyczaj z kompleksu czujników ruchu wraz z sygnałem dźwiękowym, który może być wzbogacony o montaż monitoringu. Drugim ważnym systemem jest działający przez całą dobę system przeciwpożarowy, który chroni domowników przed ewentualnym ryzykiem wystąpienia pożaru. Systemy alarmowe tego typu są montowane także w zakładach pracy, a często są nawet obowiązkowe.
Czy warto inwestować w systemy alarmowe?
Inwestycja w systemy alarmowe, które są obecnie dostępne na rynku to poprawa jakości życia oraz bezpieczeństwa osób, przebywających wewnątrz domu, mieszkania lub innego obiektu. Musimy jednak pamiętać, aby wybierać tylko najlepsze jakościowo produkty alarmowe oraz montować je za pośrednictwem profesjonalnych firm, które posiadają doświadczenie w tym zakresie. Odpowiedni montaż systemu alarmowego ma bowiem znaczenie w skuteczności jego działania.
Zdecydowanie warto zainwestować w nowoczesny system alarmowy, a nawet wzbogacić go o dodatkowe elementy takie jak np. monitoring lub system przeciwpożarowy. Tego typu rozwiązania pozwalają na bezpieczne użytkowanie mieszkań oraz domów, bez obaw o wystąpienie niebezpieczeństwa.
Warto wiedzieć, że nowoczesne systemy alarmowe mają możliwość powiadamiania służb porządkowych, a także samego właściciela posesji o wystąpieniu niebezpieczeństwa, nawet gdy ten znajduje się z dala od domu. Jeżeli decydujemy się jednak na montaż alarmu bądź systemu kamer, warto zrobić rozeznanie na rynku i dobrać czujniki oraz urządzenia tak, aby wykorzystać je z jak największą wydajnością.