Systemy monitoringu wizyjnego stają się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem we wszystkich typach obiektów – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Składają się z zestawu kamer i rejestratora cyfrowego. Kamery bezpieczeństwa rejestrują obrazy wideo, a rejestrator cyfrowy przechowuje je przez kilka dni.
Działanie monitoringu wizyjnego
W jaki sposób działa monitoring wizyjny? Kamera zapisuje obraz, który przekształca i wysyła do rejestratora cyfrowego, a ten przechowuje dane, które następnie można odtworzyć na monitorze. Nagrania dostępne są w czasie rzeczywistym, jednak możliwe jest także przeglądanie wcześniej zarejestrowanych zapisów.
Uzyskiwanie obrazów i nagrywanie filmów to główna funkcja systemu nadzoru wideo składającego się z kamer bezpieczeństwa. Dlaczego warto go wdrożyć?
Jakie są zalety tego systemu monitoringu?
System monitoringu wizyjnego umożliwia rejestrowanie obrazu z kamer podczas naszej nieobecności, pozwala również zobaczyć w czasie rzeczywistym aktywność osób na danym obszarze, a także kontrolować pomieszczenia bez konieczności przebywania w nich. Kamery mają również działanie odstraszające – przed kradzieżą czy wandalizmem. Często sama informacja o zastosowanym monitoringu skutecznie odbiera chęć dokonania czynu zabronionego.
Wielką zaletą wdrożenia monitoringu wizyjnego, jest to, że nie musimy być fizycznie obecni, aby zobaczyć daną sytuację. Za każdym razem, gdy dojdzie do incydentu, możemy przejrzeć nagrania, aby na własne oczy przekonać się, co się stało. Rejestratory cyfrowe są podłączone zazwyczaj do 4, 8 lub 16 kamer, dzięki czemu na jednym ekranie możemy oglądać do 16 widoków jednocześnie.
Z jakich elementów składa się system monitoringu wizyjnego?
Do podglądu i zapisu obrazu z kamer potrzebne są następujące komponenty:
- kamery wideo, które rejestrują obrazy,
- cyfrowy rejestrator wideo, który zapisuje obrazy z kamer na twardym dysku.
Istnieje kilka zestawów do monitoringu wideo. Warto skorzystać z doradztwa profesjonalistów, ponieważ w ten sposób zyskasz pewność, że wybierasz odpowiedni system nadzoru, który spełni wszystkie potrzeby.
Do czego służy rejestrator cyfrowy?
Rejestrator cyfrowy jest urządzeniem umożliwiającym zapis wideo na nośniku cyfrowym, najczęściej na dysku twardym. Ponadto posiada on szereg funkcji, które odróżniają go od zwykłego rejestratora:
- Nagrywanie i wizualizacja kilku kanałów w tym samym czasie. Rejestrator jest w stanie wyświetlać i nagrywać jednocześnie nawet 16 kamer, w zależności od modelu.
- Wielozadaniowość. Rejestrator może wykonywać kilka czynności w tym samym czasie. Przykładowo: może kontynuować nagrywanie obrazu z kamer wideo, jednocześnie umożliwiając przeglądanie poprzednich nagrań.
- Zaawansowany system kodowania. Rejestratory cyfrowe najnowszej generacji posiadają taki system kodowania obrazu, który zapewnia dużą kompresję przy zachowaniu wysokiej jakości. W efekcie możemy nagrać większą liczbę godzin przy tej samej pojemności dysku twardego i przy zachowaniu doskonałej jakości obrazu.
- Połączenie sieciowe. Ethernet pozwala na sterowanie rejestratorem z lokalnie podłączonego komputera. Jest to bardzo przydatne, np. aby móc przeglądać nagrania z komputera w biurze, podczas gdy urządzenie jest fizycznie zainstalowane w pomieszczeniu pracowniczym (zobacz: zdalny monitoring). Dodatkowo możemy konfigurować, przeglądać kamery lub wykonywać kopie zapasowe, niezależnie od tego, co jest oglądane na głównym monitorze.
- Podwójne wyjście monitora obejmuje wyjście monitora dla „publiczności”, który zawiera informacje i obrazy, które chcemy udostępnić, a także wyjście dla prywatnego monitora, na którym wyświetlane są wszystkie informacje kontrolne i nagrania.
Jeśli chcesz zainstalować system monitoringu, zapraszamy do kontaktu: +48 71 750 38 52. Dopasujemy najodpowiedniejsze rozwiązanie, które będzie skuteczną ochroną obiektu.