Systemy przeciwpożarowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

system przeciwpożarowy
Spis treści

Bezpieczeństwo we własnym domu czy miejscu pracy jest ogromnie istotne, dlatego też wiele osób inwestuje w zakup sprawnych systemów przeciwpożarowych. Wysokiej jakości systemy przeciwpożarowe w szybki i skuteczny sposób zapewnią bezpieczeństwo, a także wykrywają dym pożarowy, co pozwoli na ewakuację z miejsca pożaru. Jaki system przeciwpożarowy wybrać? Jakie funkcje powinien posiadać system przeciwpożarowy, aby był skuteczny?

Systemy przeciwpożarowe to jedna z najważniejszych form zabezpieczenia przeciwpożarowego. Dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniego systemu, który w razie pożaru na czas o nim ostrzeże i wymusi ewakuację oraz konieczność wezwania pomocy. Nie można zapomnieć o instalacji systemów przeciwpożarowych, zwłaszcza w budynkach z miejscami pracy lub użytku publicznego.

Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia, a dym będący wynikiem spalania utrudnia wydostanie się z budynku. Osłabienie, dezorientacja, a niekiedy brak tlenu mogą doprowadzić do śmierci osób, które przebywają w płonącym budynku. Wybór instalacji przeciwpożarowej może zatem nie tylko uratować życie, ale również ograniczyć straty finansowe po pożarze.

Rodzaje systemów przeciwpożarowych

System przeciwpożarowy to tak naprawdę zespół elementów, które są ze sobą powiązane i najlepiej funkcjonują wtedy, kiedy są zamontowane razem. To właśnie one zapobiegają szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożaru i przyspieszają ewakuację, jednocześnie informując straż pożarną o wybuchu pożaru.

Teoretycznie systemy przeciwpożarowe dzielą się na dwa rodzaje: aktywne oraz bierne. Z biernych można natomiast wyodrębnić kolejne – system sygnalizacji pożaru (SSP, SAP), dźwiękowy system ostrzegawczy, system oddymiania, system wykrywania toksycznych gazów.

System sygnalizacji pożaru to elementy, które tworzą skuteczną instalację wykrywającą ogień i informującą o wybuchu pożaru. W praktyce chodzi o to, aby ten rodzaj systemu wykrył pożar jeszcze zanim ten się rozprzestrzeni i utrudni strażakom jego opanowanie lub zupełnie uniemożliwi ewakuację ludzi.

Podstawowym zadaniem systemu oddymiającego jest odprowadzenie dymu oraz toksycznego pyłu z miejsc, w którym wybuchł pożar. Ewakuacja z miejsca, gdzie dym nie utrudnia przemieszczenia się przebiega znacznie szybciej i jest większa szansa, że zakończy się sukcesem. Jednocześnie systemy oddymiania pozwolą na ochronę ścian konstrukcyjnych budynku przed wysokimi temperaturami.

System wykrywania gazów toksycznych i gazów wybuchowych to specjalistyczne urządzenie wykrywające wycieki różnego rodzaju gazów. Ten system doskonale sprawdzi się w miejscach pracy, gdzie produkowane są artykuły łatwopalne lub gdzie występują wysokie stężenia gazów palnych i toksycznych. Systemy skutecznie wykrywają nawet najmniejsze ilości toksycznych gazów i chronią ludzi przed wybuchem, poprzez szybkie ostrzeganie i możliwość ewakuacji.

Funkcje systemów przeciwpożarowych

System przeciwpożarowy ma kilka zadań – przede wszystkich ochrona życia poprzez wczesne alarmowanie o wybuchu pożaru. Jednak żeby system całkowicie spełnił swoją funkcję, powinien składać się z kilku czynników. Dlatego analizując podstawowe funkcje systemu przeciwpożarowego można wymienić cztery najważniejsze:

  1. Funkcja informacyjna, czyli automatyczne wysyłanie sygnału o pożarze. W niektórych instalacjach przeciwpożarowych informacja będzie uruchamiana i przekazywana przez operatora. Tę funkcję posiadają praktycznie wszystkie elementy systemów przeciwpożarowych, dzięki czemu gwarantują one wysoką skuteczność automatycznej informacji o wybuchu pożaru i szybką reakcję odpowiednich służb. Sygnał od razu jest wysyłany do odpowiedniej jednostki straży pożarnej.
  2. Funkcja wykrywająca, czyli nic innego jak wykrycie wystąpienia pożaru, tworzenia się toksycznych gazów oraz innych, niebezpiecznych oparów.
  3. Funkcja oddymiania – większość systemów przeciwpożarowych posiada możliwość automatycznego uruchomienia funkcji oddymiania pomieszczeń, co znacznie ułatwia i przyspiesza ewakuację płonącego miejsca.
  4. Funkcja alarmowa to nic innego jak sygnalizacja ostrzegawcza. Zalicza się do niej wszystkie rodzaje sygnałów i komunikatów, które mogą charakteryzować się na przykład wyciem syren. W ten sposób osoby znajdujące się w budynku, w którym wybuchł pożar dowiedzą się o nim poprzez wyraźny sygnał dźwiękowy. Alarm jest na tyle charakterystyczny, iż każdy będzie wiedział, że właśnie w tym momencie powinien rozpocząć ewakuację.

Zamontowanie profesjonalnego systemu przeciwpożarowego przez specjalistyczną firmę jest koniecznością – zwłaszcza w miejscach pracy bądź budynkach użytku publicznego. Tylko w taki sposób można chronić życie ludzkie, przeprowadzając tym samym sprawną ewakuację.

Podziel się artykułem!
Te artykuły mogą Ci się spodobać