Monitoring to znakomite narzędzie, które umożliwia podniesienie poziomu bezpieczeństwa na danym obszarze lub obiekcie, a także kontrolowanie różnych procesów, np. produkcji lub pracy pracowników. Monitoringu używa się również w takich miejscach, które na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się takimi, które tego potrzebują, jednak system kamer odgrywa tam bardzo ważną rolę. Jednym z takich miejsc są składowiska odpadów, które zgodnie z prawem muszą być monitorowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Monitoring składowiska odpadów – przepisy prawne
Konieczność stosowania monitoringu w miejscu składowania odpadów narzucają przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 sierpnia 2019 roku w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów. Przepisy te określają, co właściciel składowiska ma monitorować i jaki sprzętem powinien dysponować w tym celu.
System monitorowania składowiska odpadów powinien obejmować całą powierzchnię magazynowania lub składowania odpadów, a także wszelkie drogi dojazdowe do składowiska, do odległości 15 metrów od krawędzi zewnętrznej magazynowanych lub składowanych odpadów. Oprócz tego monitoring ten powinien obejmować swoim zasięgiem obszar o szerokości 5 metrów, otaczający odpady.
Zasady te odnoszą się do każdego składowiska, bez względu na jego wielkość. W przypadku składowania lub magazynowania odpadów w budynku, kamery monitoringu wizyjnego powinny znajdować się wewnątrz pomieszczenia z odpadami, a także monitorować obszar bramy wjazdowej i wyjazdowej do tego pomieszczenia. Jeśli niemożliwe jest to do spełnienia przy pomocy kamer zamontowanych wewnątrz budynku, dodatkowe kamery powinny być zamontowane na zewnątrz.
W celu monitorowania składowisk odpadów stosuje się kamery stacjonarne, które pozwalają na obserwacje zarówno podczas dnia, jak i w nocy, nawet w całkowitych ciemnościach. Kamery te powinny spełniać przynajmniej wymagania normy PN-EN 62676-4:2015-06 Systemy dozoru wizyjnego stosowane w zabezpieczeniach.
Kamery monitorujące składowiska odpadów powinny zapewniać stały, całodobowy zapis obrazu i identyfikację osób przebywających na tym obszarze. Nagrania z kamer powinny być zapisywane i przetrzymywane w odpowiedni sposób, tak, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Nagrania te powinny być udostępniane na żądanie organu uprawnionego do kontroli działalność w zakresie gospodarki odpadami, może to być np. Policja, Sąd, Prokuratura, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy też Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Niebezpieczeństwa na składowisku odpadów
Składowiska odpadów mogą wydawać się na pierwszy rzut oka miejscami, które nie powinny stwarzać żadnego zagrożenia, tym bardziej gdy znajdują się z dala od zabudowań mieszkalnych. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej i składowiska odpadów mogą być przyczyną różnego rodzaju niebezpieczeństw w sytuacji, gdy nie są odpowiednio kontrolowane i monitorowane. W mediach wiele razy można było słyszeć o pożarach składowisk odpadów. Zjawiska te w znacznym stopniu przyczyniły się do zanieczyszczenia środowiska, a tym samym stworzenia zagrożenia dla ludzi, zwierząt, roślin oraz innych elementów środowiska naturalnego. Właśnie w celu zapobiegania tego typu sytuacjom powstało rozporządzenie, które określa monitoring wizyjny składowisk odpadów jako rzecz niezbędną i konieczną do legalnego oraz bezpiecznego składowania, czy też magazynowania odpadów. Pożary tego typu mogą być spowodowane przez podpalanie, a także samozapłon. Dzięki monitoringowi możliwe jest zidentyfikowanie osoby odpowiedzialnej za podpalenie lub rozpoznanie przyczyny samozapłonu i tym samym podjęcie odpowiednich działań, które w przyszłości mogą zapobiec tego typu sytuacjom.
W jakich sytuacjach przydają się nagrania z monitoringu?
Monitoring składowisk odpadów przydaje się najbardziej w celu przeciwdziałania pożarom w tego typu miejscach. Monitoring umożliwia szybką reakcję ze strony osoby kontrolującej obraz z kamer i zawiadomienie odpowiednich służb w przypadku wykrycia zagrożenia. Straż Pożarna może w takiej sytuacji szybko otrzymać zgłoszenie i zareagować w odpowiedni sposób, dzięki czemu w wielu przypadkach pomoże to zminimalizować szkody, lub nawet zapobiec pożarowi i jego rozprzestrzenieniu się. W przypadku, gdy doszło do podpalenia, kamery monitoringu pozwolą zidentyfikować osobę odpowiedzialną za to, a nagranie zarejestrowanie przy ich użyciu będzie dowodem w sprawie.