Instalacja monitoringu wizyjnego w biurze, siedzibie firmy, zakładzie produkcyjnym, hali magazynowej, prywatnej posesji czy każdej innej przestrzeni z ograniczeniami dostępu powinna zostać przemyślana pod kątem odpowiedniego typu systemu nadzorującego. Nie wystarczy zawieszenie kamery, by zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa – dostępne na rynku systemy pozwalają dopasować rodzaj i funkcjonalność kamer do określonych warunków pracy i rodzaju chronionego budynku. Jak wybrać kamerę do monitoringu i na co zwrócić uwagę decydując się na instalację systemu CCTV?
Podstawowe rodzaje kamer i systemów nadzorujących
Na rynku dostępnych jest obecnie kilka różniących się od siebie systemów nadzorujących opartych o różne rodzaje kamer dozorowych, dopasowywanych zależnie od potrzeb tworzonego monitoringu i możliwości jego instalacji wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Wśród najpopularniejszych rodzajów kamer dozorowych wyróżniamy przede wszystkim:
- Kamery IP, wykorzystujące protokół sieciowy IP do transmisji i zapisu danych audio i video. Kamery tego typu oferują wysoką jakość zapisu obrazu i możliwość przesyłania go na dowolne odległości bez straty jakości czy ryzyka poważnych zakłóceń, nawet przy mocno rozbudowanym systemie. Ze względu na oferowaną jakość, systemy IP są bezpośrednią alternatywą dla systemów analogowych.
- Kamery AHD (Analog High Definition) stosowane są, jak nazwa wskazuje, w analogowych systemach monitoringu. W przeciwieństwie do systemów IP, w monitoringu analogowym wykorzystywane dane przesyłane są przez kabel koncentryczny narażający na stratę jakości obrazu oraz większe ryzyko zakłóceń niż w przypadku systemów IP. Dzięki wykorzystaniu kamer AHD możliwe jest nagrywanie obrazu w jakościach HD 720 px i Full HD 1080 px. Systemy oparte o kamery AHD, ze względu na konieczność wykorzystania kabla koncentrycznego są bardziej ograniczone pod względem możliwego zasięgu transmisji obrazu.
- Kamery HDCVI oraz HDTVI to specjalne modele kamer dedykowane do systemów analogowych, oferujące rozdzielczość obrazu do 1 i 2 Mpx przesyłaną na dystansie do 500m bez większych opóźnień transmisji. Kamery tego typu są współcześnie podstawowym, tanim rozwiązaniem w zakresie monitoringu analogowego. Tym, którym zależy na wyższej jakości nagrania zdecydowanie polecane są kamery AHD lub IP.
Systemy nadzorujące i stosowane w nich kamery dozorowe można podzielić oczywiście także pod kątem zastosowania, wyróżniając kamery do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego, przyjmując że druga z kategorii będzie obejmowała kamery odporne na warunki atmosferyczne i zdolne pracować sprawnie o każdej porze roku.
Jaką kamerę do monitoringu wybrać?
Po zdecydowaniu o wyborze określonego systemu nadzoru warto zastanowić się nad konkretnym wariantem kamer, jakie zostaną użyte w ramach monitoringu budynku. Do wyboru dostępne są kamery stacjonarne, pozwalające na obserwację terenu w określonym kierunku oraz kamery obrotowe, umożlwiające zdalne lub cykliczne nakierowywanie oka kamery na określone obszary w budynku. Niektóre z dostępnych wariantów (np. kamery PTZ, pan-tilt-zoom) posiadają możliwość obrotu i przybliżania obrazu i z powodzeniem zastępują pracę kilku kamer stacjonarnych. W sprzedaży dostępne są także kamery szybkoobrotowe, pozwalające na dynamiczną zmianę orientacji kamery bez opóźnień lub straty na jakości obrazu.
Decydując się na instalację systemu monitoringu należy zadać sobie pytanie czy wybrane kamery będą w stanie spełniać swoje zadanie w stu procentach w danych warunkach pracy. Jeśli mają zostać zamontowane na zewnątrz, w wymagających warunkach, warto pomyśleć o wyborze kamer wandaloodpornych, a jeśli mają funkcjonować dodatkowo jako kontrola osób wchodzących do budynku, warto pokusić się o kamery termowizyjne.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kamerę do monitoringu?
Głównym kryterium wyboru kamer dozorowych do systemu monitoringu obiektów powinny być warunki, w jakich kamery będą pracowały oraz oczekiwania wobec jakości obrazu oferowanej przez system nadzoru. Najtańsze kamery połączone w systemie analogowym zapewnią podstawowy monitoring obiektu, ale nie zapewnią jakości porównywalnej z kamerami IP czy bezpieczeństwa i zasięgu transmisji danych charakterystycznego dla kamer bezprzewodowych.
Zwracając uwagę na zasięg, tryb pracy i dodatkowe parametry kamer możliwe jest zbudowanie solidnego systemu monitoringu CCTV, który w razie potrzeby ułatwi zidentyfikowanie intruza czy szybkie wykrycie zagrożenia na terenie chronionego obiektu.