Monitoring domu – jaki wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?

monitoring w domu
Spis treści

Nadzór kamer nad obiektem mieszkalnym lub własną posesją pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa oraz odnaleźć złodzieja lub inną osobę w razie konieczności. W dzisiejszych czasach należy dbać o spokój egzystencji domowników oraz ochronę mienia w jak najlepszy sposób.

Obecne technologie umożliwiają montaż profesjonalnego systemu monitoringu, który jest stosunkowo atrakcyjny cenowo oraz prosty w obsłudze. Zaznaczmy też, że montaż takowego rozwiązania, często jest niezwykle prosty i możliwy do samodzielnego montażu, nawet dla osób bez podstawowej wiedzy w tym zakresie. Niestety, co roku w kraju dochodzi do coraz większej ilości włamań. Wynika to głównie ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń posesji oraz już wyżej wspomnianego systemu monitoringu.

Z czym wiąże się monitoring?

System monitoringu to odpowiednio dobrany zestaw kamer oraz urządzeń pozwalających na przetwarzanie i podgląd obrazu, nawet w czasie rzeczywistym. Tego typu rozwiązania pozwalają na zwiększenie poziomu ochrony mienia.

Ze względu na stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, nie ma już potrzeby przeciągania tysiąca metrów kabli potrzebnych do zasilania urządzeń. Większość sprzętu obecnie ma możliwość działania w sposób w 100% zdalny poprzez lokalną sieć domową, do której mają dostęp tylko autoryzowani użytkownicy. Monitoring pozwala także na odczyt informacji i obrazu niemalże w każdym miejscu na ziemi, pod warunkiem dostępu do internetu.

Co wchodzi w skład monitoringu?

W skład zestawu do monitoringu możemy zaliczyć trzy najważniejsze urządzenia, bez których nie ma on prawa do poprawnego działania. Pierwszym elementem jest tzw. rejestrator, który daje możliwość podglądu obrazu z kamer, z dowolnego miejsca na ziemi.

Kolejnym urządzeniem wchodzącym w skład systemu monitoringu jest dysk twardy lub ich większa ilość, który pozwala na zapis nagrać z kilku lub kilkunastu poprzednich dni. Muszą cechować się one wysoką sprawnością, ponieważ nagrania są przetwarzane przez 24 godziny na dobę. Ostatnim elementem „układanki” jest sama kamera, bez której niemożliwe byłoby działanie całego systemu. Wybierając jednak sprzęt, warto decydować się tylko na najnowocześniejsze rozwiązania i urządzenia, które cechują się nie tylko wysoką wydajnością, ale także zapewniają najwyższą jakość obrazu. Sama kamera przekazuje obraz do rejestratora oraz dysków za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub zwykłej przewodowej.

Typy monitoringu

Popularnym rozwiązaniem dotychczas jest technologia analogowa HD-CVI, która oparta jest na rejestratorze oraz systemie kamer, które połączone są ze sobą zwykłym kablem koncentrycznym. Mimo rozwoju tej technologii, wciąż jest ona bardzo ograniczona i staje się przestarzała. Ten typ monitoringu rekomendowany jest dla starszych budynków, które posiadają już rozwiniętą sieć opartą na bazie przewodów koncentrycznych.

W dzisiejszych czasach najczęściej montowany jest system cyfrowy oparty na technologii IP, gdzie komunikacja kamer z pozostałymi urządzeniami odbywa się bezprzewodowo lub za pośrednictwem przewodów zwanych „skrętką”. Zaletą tej instalacji jest z pewnością jej cena, która jest stosunkowo niska i dostępna na każdą kieszeń. Warto także wspomnieć, że kabel ethernetowy pozwala nie tylko na przesyłanie informacji, ale także zasilanie urządzeń, co w znacznym stopniu ogranicza ilość kabli, które muszą być do nich poprowadzone.

Możemy także wyróżnić kilka rodzajów kamer, które są stosowane w systemach monitoringu. Najpopularniejsze z nich to kamery:

  • kopułkowe,
  • szerokokątne,
  • punktowe,
  • termowizyjne.

Każda z nich znajduje zastosowanie w innych miejscach. Decydując się jednak na montaż warto skorzystać z usług i doradztwa profesjonalnej firmy w tym zakresie.

Jak podłączyć monitoring w domu?

System monitoringu CCTV można zamontować samodzielnie oraz dokonać jego konfiguracji. Jest to jednak związane ze sporym nakładem pracy oraz ewentualnymi problemami technicznymi, z którymi nie każdy zwykły użytkownik będzie w stanie sobie poradzić.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z usług renomowanej firmy monterskiej, która nie tylko zajmuje się instalacją systemu, ale także pomaga w doborze odpowiednich jakościowo urządzeń rejestrujących. Samodzielny montaż pozwala zaoszczędzić znaczną część gotówki, jednakże zwiększy to czas oczekiwania na możliwość użytkowania monitoringu, a dodatkowo w razie ewentualnych uszkodzeń sami musimy ponieść za to odpowiedzialność.

Podziel się artykułem!
Te artykuły mogą Ci się spodobać