Rozwój technologii pozwala na skuteczne zabezpieczenia różnego rodzaju miejsc. Zamontowanie odpowiednich systemów pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa oraz maksymalnie zminimalizować ryzyko związane z występowaniem sytuacji niepożądanych, np. włamania. W przypadku, kiedy dochodzi do naruszenia bądź wtargnięcia na dany teren, zamontowany system natychmiast poinformuje właściciela o zaistniałej sytuacji oraz umożliwi wezwanie służb.
Jak działa monitoring i jakie są jego zalety?
Monitoring wizyjny pozwala zapewnić wysoką skuteczność ochrony danego obiektu. Ten rodzaj zabezpieczenia z powodzeniem instalowany jest w placówkach, instytucjach, firmach, sklepach czy prywatnych budynkach, w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz wykrycia ewentualnych zagrożeń. Dodatkowo kamery są montowane na osiedlach, ulicach oraz tam, gdzie znajduje się duże skupisko ludzi. Instalowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Monitoring pozwala także na szybkie podjęcie reakcji w chwili pojawienia się niebezpieczeństwa. Zapewnia całodobowy zdalny ogląd siedem dni w tygodniu, bez przerwy rejestrując obraz. Monitoring wizyjny CCTV spełnia niezwykle ważne funkcje. Pierwszą z nich jest prewencja, czyli odstraszenie potencjalnych złodziei, napastników czy wandali. Sam widok kamery skutecznie studzi ich zamiary. Drugą funkcją jest dostarczanie niezbędnych informacji. W sytuacji, kiedy miało miejsce niebezpieczne zdarzenie, obraz zarejestrowany przez monitoring staje się dowodem w sprawie. Często jest to jedyna możliwość udowodnienia czyjejś winy.
Monitoring wizyjny ma sporo zalet, do których można zaliczyć:
- nieprzerwana kontrola danego terenu lub obiektu;
- zwiększony poziom bezpieczeństwa na monitorowanej przestrzeni;
- zapis z kamer stanowi dowód w postępowaniu policyjnym lub może być pomocny przy rozstrzyganiu kwestii spornych;
- możliwość wychwycenia obecności osób niepożądanych.
System alarmowy – jak działa i jakie ma zalety?
System alarmowy to połączony ze sobą zespół urządzeń, który ma za zadanie chronić budynki i mienie. Najczęściej zasilany jest akumulatorami, współpracując z centralą alarmową. Czujniki są wyposażone w systemy dźwiękowe oraz sygnalizatory świetlne, które mają na celu zarówno powiadomienie o pojawieniu się niebezpieczeństwa, jak i odstraszenie osób niepożądanych. Ich zadaniem jest natychmiastowe wykrycie ruchu w danej przestrzeni. Tego rodzaju zabezpieczenie jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, ponadto nowsze modele umożliwiają zapis na karcie pamięci mapy danego obiektu z dokładnym rozmieszczeniem całej instalacji, co skutkuje lepszą kontrolą. W zależności od potrzeb systemy alarmowe mogą składać się z kilku urządzeń lub tworzyć zaawansowaną sieć połączeń. Montowane są najczęściej w obiektach użyteczności publicznej oraz w prywatnych firmach, budynkach czy w domach. Alarm uruchamiany i wyłączany jest za pomocą kod PIN lub breloków kodowych czy bezprzewodowych pilotów. System alarmowy może również współpracować z innymi systemami np. klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem czy czujnikami sygnalizującymi zalanie, pożar czy wyciek gazu.
Do zalet systemu alarmowego można zaliczyć:
- prosty montaż;
- intuicyjna obsługa;
- energooszczędność;
- możliwość rozbudowania systemu o kolejne czujniki np. dymu, czadu, otwierania okien czy stłuczenia szyb;
- zwiększone poczucie bezpieczeństwa;
- system świetlny i dźwiękowy odstrasza potencjalnych włamywaczy oraz informuje o zagrożeniu;
- możliwość włączenia i wyłączenia systemu na odległość np. poprzez SMS;
- możliwość mobilnego sterowania;
- połączenie z agencją ochrony.
Który z systemów lepiej się sprawdzi?
Wybierając system zabezpieczeń, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, w jakim zakresie ma on podnieść poziom bezpieczeństwa. Podstawowa różnica pomiędzy tymi systemami jest taka, że kamery mają możliwość rejestracji obrazu, a alarm dodatkowo zabezpieczy przed innymi zagrożeniami, np. dwutlenkiem węgla. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie obu systemów zabezpieczeń. Ich połączenie umożliwi zarówno podgląd na cały obiekt/teren, jak i uruchomienie sygnału dźwiękowego oraz świetlnego w chwili wystąpienia zagrożenia. Gwarantuje to zminimalizowanie występowania wydarzeń niepożądanych z udziałem osób niepowołanych. Dodatkowo zintegrowane systemy zabezpieczeń zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że zarówno monitoring wizyjny, jak i system alarmowy mają za zadanie natychmiast poinformować odpowiedniej osoby o występującym zagrożeniu.
Chcąc maksymalnie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, warto zainstalować zarówno kamery, które będą rejestrować obraz, jak i alarm, który poinformuje o niebezpieczeństwie. Połączenie tych dwóch technologii skutecznie zminimalizuje występowanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu.