Kiedy warto przeprowadzić modernizację infrastruktury IT?

modernizacja infrastruktury it w firmie
Spis treści

W obecnych czasach świat technologii dynamicznie się rozwija, co przekłada się na konieczność ciągłej modernizacji infrastruktury IT. Sprawnie działająca firma jest kluczem do sukcesu. Stąd też przedsiębiorcy szukają niezawodnych rozwiązań, które nie tylko będą dostosowane do aktualnych potrzeb, ale także pozwolą na optymalizację biznesu, wykorzystanie zasobów oraz uzyskanie przewagi nad konkurencją.

Co należy do infrastruktury informatycznej w firmie?

Infrastruktura IT musi działać prawidłowo i niezawodnie, ponadto musi być w pełni bezpieczna. Tylko w ten sposób możliwa jest sprawna praca, osiąganie celów biznesowych, a co za tym idzie – rozwój przedsiębiorstwa i uzyskanie przewagi nad konkurencją. W skład infrastruktury IT wchodzi cały sprzęt wraz z oprogramowaniem, które ze sobą wzajemnie współgrają, dzięki czemu możliwe jest sprawne i bezpieczne zarządzanie daną firmą. To spójna całość, która pozwala na monitorowanie, testowanie, rozwój oraz obsługę różnych usług informatycznych. Wszystkie urządzenia są połączone ze sobą poprzez sieć wewnętrzną, która z kolei ma dostęp do Internetu. Takie rozwiązanie znacząco usprawnia pracę zespołu.

Infrastrukturę IT można podzielić na trzy rodzaje:

  1. Sprzęt komputerowy (hardware), czyli serwery, routery, centra danych, komputery pracowników czy wszystkie inne sprzęty, działające w danej sieci firmowej.
  2. Oprogramowanie (software), czyli całość oprogramowania, np. system operacyjny, systemy zarządzania treścią, aplikacje czy serwisy internetowe. Systemy operacyjne stanowią jeden z najważniejszych czynników w tej grupie, gdyż odpowiadają za sprawne zarządzanie zasobami systemowymi oraz sprzętem.
  3. Sieć (networking), czyli wszystko to, co wchodzi w skład sieci w danym przedsiębiorstwie, np. łączność z Internetem, zabezpieczenia, przełączniki, routery czy okablowanie.

modernizacja infrastruktury it w firmie

Czym jest modernizacja?

Słowo modernizacja oznacza ulepszenie, uwspółcześnienie lub unowocześnienie konkretnych składowych. W branży IT odnosi się do udoskonalenia procesów pracy, poprzez przeniesienie danych, szkolenia pracowników, wymianę koniecznych elementów czy zakup nowego sprzętu lub oprogramowania. Modernizacja pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ulepszenie systemów do obecnych trendów technologicznych, zwiększenie produktywności, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań oraz spore oszczędności.

Modernizacja i rozwój infrastruktury IT to bardzo ważne działania, które stały się naturalnym etapem rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Idąca za tym efektywność jest podstawą sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania w biznesie.

Kiedy warto przeprowadzić modernizację i jakie działania należy podjąć?

Infrastruktura IT wymaga stałej kontroli i udoskonalania. Wynika to z ciągłego rozwoju technologii i potrzeby dostosowania urządzeń wraz z oprogramowaniem do obowiązujących standardów. Takie działanie znacząco wpłynie na poprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Modernizacja infrastruktury IT powinna być przeprowadzona w sytuacji, kiedy oprogramowanie jest już przestarzałe i nie ma możliwości dostosowania go do obecnych standardów bezpieczeństwa. Kolejną przesłanką są częste awarie lub spowolniona praca systemu czy przetwarzania danych. Generuje to dodatkowe koszty oraz spowalnia wykonywanie obowiązków przez pracowników. Sprzęt, który przepracował już wiele lat, powinien zostać zastąpiony nowymi urządzeniami. W obecnych czasach komputery stacjonarne idą już w zapomnienie. Pracownicy z chęcią wykonują swoje obowiązki na laptopach. Rozwój firmy, zmiana potrzeb lub procesów biznesowych również wymusza przeprowadzenie modernizacji. Wiąże się to z koniecznością rozbudowy infrastruktury IT i dostosowaniem do bieżących wymogów.

Jakie przykładowe modernizacje można wprowadzić?

Działania związane z modernizacją rozpoczynają się od przeanalizowania słabych stron oraz opracowania planu wdrożenia konkretnych rozwiązań. Ma to na celu ulepszenie i udoskonalenie sprawności systemu wraz z oprogramowaniem. Do działań modernizacyjnych można zaliczyć m.in.:

  • wirtualizacja serwerów i sieci teleinformacyjnych;
  • modernizacja środowiska sieciowego oraz serwerowego;
  • wprowadzenie nowego oprogramowania;
  • integracja systemów;
  • automatyzacja procesów;
  • przeniesienie danych do chmury;
  • ochrona zasobów;
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa;
  • naprawa stacji roboczych;
  • zakup nowego sprzętu;
  • konfiguracja wszystkich urządzeń.

Prawidłowo przeprowadzona modernizacja infrastruktury IT pozwoli na dostosowanie jej do dynamicznego rozwoju technologii oraz potrzeb biznesowych. Tempo zachodzących zmian jest naprawdę spore, stąd też pojawia się konieczność udoskonalania wszystkich składowych firmy. Modernizacja pozwoli na sprawną, szybką i bezpieczną pracę, co z kolei przełoży się na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Zachęcamy do skorzystania z usług informatycznych we Wrocławiu.

Podziel się artykułem!
Te artykuły mogą Ci się spodobać