Jaki rejestrator wybrać do systemu monitoringu CCTV?

monitoring
Spis treści

Decydując się na system monitoringu musimy odpowiednio dobrać urządzenia do danego oprogramowania. Warto zwrócić uwagę na jakość montowanych elementów oraz sposób ich działania. Montaż monitoringu CCTV wiąże się z koniecznością dokonania wyboru pomiędzy dwoma rozwiązaniami systemowymi IP oraz HD-CVI. Każde z nich cechuje się odmiennym sposobem działania oraz innymi możliwościami. Warto jednak przyjrzeć się każdemu z nich z osobna.

Monitoring CCTV – na czym polega?

Ten typ monitoringu umożliwia śledzenie określonych zdarzeń za pomocą kamer przemysłowych. Obszary, które obejmowane są przez urządzenia są przesyłane do centrum „dowodzenia”, gdzie pracownik personelu może obserwować obszar pod nadzorem. Dzięki takim rozwiązaniom mamy możliwość wykrywania okoliczności, które mogą zagrażać osobom postronnym lub mieniu człowieka.

Monitoring tego typu jest najczęściej stosowany w centrach handlowych, szkołach, kasynach oraz hipermarketach. Warto także wiedzieć, że CCTV działa także w przestrzeni miejskiej. Decydując się na montaż monitoringu CCTV stajemy przed ciężkim wyborem urządzeń, kamer oraz komputerów obsługujących zdarzenia. Wybór odpowiedniej technologii ma znaczący wpływ na komfort obsługi, a także jakość transmisji.

Technologia IP – podstawowe informacje

Rozwiązanie oparte na technologii IP wykorzystuje protokół internetowy połączony z siecią bezprzewodową lub przewodową. Najczęściej montaż polega na dodaniu urządzeń internetowych takich jak np. router do obecnej infrastruktury sieciowej. Dzięki temu instalacja nie wymaga stosowania większych zmian i ingerencji w obecnie zamontowaną sieć.

Warto jednak zadbać o to aby przepustowość sieci była na odpowiednim poziomie, a sprzęt był najwyższej jakości, ponieważ pozwoli to zapobiegać zakłóceniom oraz zbędnym opóźnieniom w transmisji danych. Decydując się na to rozwiązanie warto rozważyć stworzenie oddzielnej sieci fizycznej tylko i wyłącznie na potrzeby działania systemu monitoringu.

Kamery, które obsługują sieć IP mogą wykorzystywać technologię PoE co oznacza, że można je łączyć ze sobą za pomocą kabla internetowego, który odpowiada zarówno za przesyłanie danych oraz zasilanie urządzenia. Jeżeli urządzenie nie jest wyposażone w zasilanie PoE, musimy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany adapter.

Zaletą kamer IP jest niezwykła prostota ich użytkowania, ponieważ nie wymaga ona instalacji dodatkowego oprogramowania komputerowego. Dodatkowo dostęp do podglądu z kamer można uzyskać z dowolnego miejsca na ziemi pod warunkiem dostępu do stałego łącza internetowego. Niestety konfiguracja kamer montowanych
w sieciach IP wymaga nieco większej wiedzy z zakresu działania sieci komputerowych, dlatego możemy nie poradzić sobie z tym samodzielnie.

monitoring wizyjny

Technologia HD-CVI – podstawowe informacje

Jest to rozwiązanie oparte na działaniu poprzez kabel koncentryczny oraz system sieciowy nazywany gwiazdą. Jednostka, która znajduje się w centrum jest odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi urządzeniami do monitoringu oraz zbiera wszystkie rejestrowane sygnały włącznie z audio. Pozwala także na komunikację
w dwóch kierunkach, dzięki czemu można uruchamiać zdalnie sygnały alarmowe w urządzeniach. Stosując to rozwiązanie możliwa jest transmisja obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Największą zaletą technologii HD-CVI jest możliwość przesyłania sygnału na znaczne odległości (do 500m) przy niewielkich zakłóceniach oraz znacząco niskich kosztach. Jest to głównie zasługa nowoczesnych systemów filtracji obrazu, dzięki czemu można z łatwością uzyskać krystalicznie czysty przekaz.

Warto także zwrócić uwagę, że montując tego typu sieć można zredukować opóźnienia przesyłania danych do minimum. Nie istnieją tu także zakłócenia, które mogą występować w przypadku technologii IP. Sieć ta jest również znacznie łatwiejsza w obsłudze oraz nie wymaga kompleksowej wiedzy z zakresu konfiguracji sieci komputerowych. Oznacza to, że wybór HD-CVI może okazać się znacząco lepszym wyborem jeżeli zależy nam nie tylko na redukcji kosztów, ale także bardzo dobrej jakości obrazu i łatwości obsługi. Ciekawostką jest też fakt, że sieć ta nie jest podatna na ataki hakerskie tak jak w przypadku technologii IP, z którą znacznie łatwiej mogą połączyć się osoby postronne. Montując monitoring warto wziąć pod uwagę obydwa rozwiązania, jednakże zdecydowanie lepszym wyborem będzie sieć oparta na technologii gwiazdy, która posiada znacznie więcej zalet.

Podziel się artykułem!
Te artykuły mogą Ci się spodobać