Placówki oświatowe to miejsca, które stworzone są specjalnie z myślą o uczniach, a ich głównym celem jest zapewnienie im odpowiednich warunków do edukacji. Bardzo ważne jest jednak to, aby oprócz samej edukacji i wychowania, pamiętać o tym, że priorytetem powinno być również bezpieczeństwo uczniów.
Z tego też względu w placówkach oświatowych stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, których celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na danym terenie. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań tego typu jest oczywiście monitoring wizyjny, który pozwala mieć stałą kontrolę nad tym, co dzieje się na terenie danej placówki oświatowej. Warto więc wiedzieć, dlaczego monitoring to najlepsze rozwiązanie w celu zadbania o bezpieczeństwo w placówkach oświatowych, o czym należy pamiętać, decydując się na montaż monitoringu w takim miejscu, jakie wymagania prawne trzeba w związku z tym spełnić oraz gdzie nie można montować kamer monitoringu?
Dlaczego monitoring to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa uczniom?
Bezpieczeństwo uczniów i innych osób przebywających na terenie danej placówki oświatowej, a także należącego do ich mienia, to bardzo ważna kwestia, o której nie należy zapominać. Najłatwiejszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem, aby podnieść poziom bezpieczeństwa na terenie danej placówki, jest oczywiście montaż monitoringu wizyjnego. Tego typu rozwiązanie sprawia, że otrzymuje się narzędzie, które pozwala mieć stały podgląd na wszystko to, co dzieje się aktualnie na terenie danej placówki, a dodatkowo nagrania zebrane przez kamery mogą być zapisywane i służyć późnej jako dowody w sytuacji, gdy będzie to potrzebne np. podczas identyfikacji osób. Monitoring jest więc rozwiązaniem, które pozwala mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się w danej placówce oświatowej, a w sytuacji jakiegoś zagrożenia możliwe jest dużo szybsze reagowanie, a także wykrycie przyczyny danej sytuacji. Dzięki monitoringowi można uniknąć takich sytuacji jak kradzieże, pobicia, akty wandalizmu, ale także znacznie skuteczniej i szybciej reagować w przypadku, gdy jakaś osoba będzie potrzebowała pomocy. Czasami sama obecność kamer znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa w danym miejscu, ponieważ zniechęca do podejmowania różnego rodzaju szkodliwych czy nawet nielegalnych działań.
O czym warto pamiętać, montując monitoring w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom?
Chcąc zamontować monitoring wizyjny w placówce oświatowej w taki sposób, aby działał on skutecznie i zapewniał bezpieczeństwo uczniom oraz innym osobom znajdującym się na terenie danego obiektu, należy pamiętać o tym, aby był odpowiednio zamontowany. Podstawową kwestią jest oczywiście dobranie odpowiednich kamer i wszelkich innych elementów tego systemu, w taki sposób, aby mógł on zapewniać czytelny obraz i działać niezawodnie. Kolejną kwestią jest rozmieszczenie kamer. Powinny one znaleźć się w okolicy wejść, korytarzy, klatki schodowej, a także obejmować swoim zasięgiem całe otoczenie danej placówki, parking i inne kluczowe ze względów bezpieczeństwa miejsca.
Tylko monitoring wyposażony w odpowiedniej jakości sprzęt i rozmieszczony w prawidłowy sposób, będzie mógł działać niezawodnie i skutecznie zwiększać poziom bezpieczeństwa na danym terenie.
Jakie wymagania prawne należy spełnić, chcąc zamontować monitoring w placówce oświatowej?
Montaż monitoringu wizyjnego w placówce oświatowej jest jak najbardziej możliwy, jednak chcąc to zrobić, należy spełnić pewne określone w prawie wymagania. Monitoring może być zamontowany w takim miejscu wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników danej placówki, a także do zabezpieczenia mienia. Ponadto taka decyzja musi być wcześniej skonsultowana z radą pedagogiczną, radą rodziców oraz samorządem uczniowskim. Monitoring w placówce oświatowej nie może także służyć do nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników, ponieważ jego jedyną rolą musi być zapewnienie bezpieczeństw na danym terenie.
Gdzie nie można montować monitoringu w placówce oświatowej?
Kamery monitoringu można zamontować w wielu różnych miejscach, ale są również takie, w których według prawa kamery nie mogą się znaleźć. Do takich miejsc zalicza się np. pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze, pomieszczenia służące do rekreacji i odpoczynku pracowników, pomieszczenia sanitarnohigieniczne, szatnie itd. Jeśli jednak konieczne jest zamontowanie kamer w takich miejscach, niezbędne jest, aby zastosować takie rozwiązania i techniki, które nie naruszają godności ani innych dóbr osobistych uczniów oraz pracowników. Zachęcamy także do przeczytania artykułu na temat kamer na terenie przedszkola: https://innex.pl/jak-zabezpieczyc-teren-przedszkola-za-pomoca-kamer/.