Gdzie przechowuje się nagrania z monitoringu i po jakim czasie należy je usunąć?

zapis nagrania z monitoringu
Spis treści

Monitoring jest bardzo ważnym systemem, podnoszącym bezpieczeństwo na danym terenie. Z tego rozwiązania korzysta sporo firm, osób prywatnych, a coraz częściej kamery można spotkać również w przestrzeni publicznej.

Pozwalają one na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia i zdalne powiadomienie odpowiednich służb przez operatora monitoringu. Oprócz tego obraz z kamer może być również zapisywany, dzięki czemu może on służyć jako dowód w postępowaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że nagrania, na których zostały zarejestrowane osoby, są traktowane jako dane osobowe, dlatego muszą one być przechowywane w odpowiedni sposób i przez określony czas.

W jaki sposób gromadzone są nagrania z monitoringu?

Monitoring wizyjny pozwala na obserwację i kontrolowanie tego, co dzieje się na danym terenie. Dzięki temu operator monitoringu może na bieżąco obserwować sytuację i reagować w przypadku zagrożenia lub innego zdarzenia wymagającego odpowiedniej interwencji ze strony służb. Dodatkowo obraz z monitoringu można zapisywać. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się nośnik fizyczny, czyli np. dysk twardy, ale coraz częściej wiele osób decyduje się na bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim jest gromadzenie nagrań w chmurze. Obie te opcje mają zalety i wady, a wybór jednej z nich zależy głównie od własnych preferencji i zastosowania monitoringu.

Nośniki fizyczne to sprawdzone i stosowane od wielu lat rozwiązanie. Są one niedrogie, łatwe w obsłudze i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ dostęp do zapisanych na nich danych możliwy jest jedynie w centrum monitoringu, gdyż cały system to obwód zamknięty, do którego nie ma dostępu z zewnątrz. Minusem tego rozwiązania jest z pewnością to, że nośnik fizyczny zajmuje miejsce, musi on być odpowiednio zabezpieczony i istnieje również ryzyko, że ulegnie on uszkodzeniu. W przypadku tej ostatniej sytuacji można zabezpieczyć się dodatkowym dyskiem, który będzie tworzył kopię danych, dzięki czemu w przypadku awarii tego pierwszego nie utracimy zebranych nagrań. 

przechowywanie nagrań w chmurze

Zapisywanie nagrań z monitoringu wizyjnego w chmurze to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na dostęp do nagrań z każdego miejsca na świecie – warunkiem jest jedynie dostęp do Internetu.

Jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu?

Czas przechowywania nagrań z monitoringu wizyjnego jest ściśle określony za pomocą przepisów prawnych. W przypadku monitoringu w miejscu pracy, nagrania zebrane za jego pomocą należy skasować maksymalnie w ciągu 3 miesięcy. Obowiązkiem pracodawcy jest również poinformowanie pracowników o czasie przechowywania nagrań z monitoringu, w przypadku, gdy termin jest krótszy niż 3 miesiące. Pracownik może oczekiwać możliwości wglądu w nagranie przez cały okres jego przechowywania. Przedłużenie tego terminu może wystąpić w przypadku, gdy są one dowodem w postępowaniu prowadzonym na podstawie odrębnych przepisów prawa lub w sytuacji, gdy pracodawca dowiedział się, że mogą one stanowić dowód w postępowaniu. W takim przypadku okres przechowywania nagrań zostaje wydłużony do momentu prawomocnego zakończenia postępowania. 

Usuwanie nagrań z monitoringu

Nagrania mogą być przechowywane maksymalnie przez 3 miesiące – lub dłużej, w przypadku, gdy mogą być użyte jako dowód w postępowaniu. Po tym czasie należy je usunąć w odpowiedni sposób, tak aby skasować je w całości i aby nie było możliwe ich przywrócenie. Należy pamiętać, że nagrania, na których zarejestrowane zostały osoby, są traktowane jako dane osobowe, dlatego też dostanie się ich w niepowołane ręce, może ciągnąć za sobą poważne konsekwencje karne dla osoby zarządzającej monitoringiem.

Podziel się artykułem!
Te artykuły mogą Ci się spodobać