W dzisiejszych czasach kamery są obecne niemal wszędzie. Na co dzień towarzyszą nam na ulicy, w galeriach handlowych czy w miejscu pracy. Monitorowana jest przestrzeń publiczna, dzięki czemu znacząco podnosi się poziom bezpieczeństwa, a namierzenie sprawców przestępstw staje się łatwiejsze. Monitoring z powodzeniem instalowany jest także na osiedlach czy prywatnych posesjach.
Czym jest CCTV?
CCTV, z ang. Closed Ciruit TeleVision, oznacza telewizję zamkniętego obrotu. Inne znane nazwy to telewizja przemysłowa, monitoring wizyjny, wideonadzór lub telewizyjny system dozorowy. CCTV to zespół urządzeń, na których transmitowany jest obraz z kilku bądź kilkunastu kamer rozmieszczonych po danym obiekcie. Umożliwia to wyświetlanie obrazu wraz z dźwiękiem, a także odbiór, przetwarzanie oraz archiwizowanie nagrań. Takie rozwiązanie jest stosowane w nowoczesnych instalacjach bezpieczeństwa.
CCTV pozwala na stały nadzór z odległości tego, co zarejestrują kamery. Obraz jest przesyłany, za pomocą kabla bądź drogi radiowej do miejsca, w którym znajduje się centrum odbiorcze.
W nowoczesnych systemach kamery mogą być sterowane zdalnie z pomieszczenia kontrolnego. Odbywa się to za pomocą klawiatury sterującej. Głównym celem monitoringu wizyjnego jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Czym charakteryzuje się monitoring wizyjny?
Monitoring wizyjny to wysokiej jakości urządzenia służące do monitorowania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa, zapobieganie aktom wandalizmu czy kradzieży, a także wykrywanie sprawców wykroczeń oraz przestępstw. Jest on doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie konieczne jest rejestrowanie obrazu na dużej przestrzeni, ponieważ umożliwia monitorowanie znacznie większego obszaru niż klasyczne kamery. Dodatkowo obraz przesyłany jest na ekran w czasie rzeczywistym, co znacząco ułatwia szybką interwencję. Monitoring wizyjny to świetny sposób na sprawne wykrywanie okoliczności, które mogą stanowić zagrożenie dla osób bądź mienia. Obraz z kamer jest rejestrowany i archiwizowany, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie nagrania i ujawnienie sprawcy wykroczenia lub przestępstwa. Co więcej, możliwa jest także rejestracja dźwięku. Często zdarza się, że zapis z kamer stanowi dowód w postępowaniu policyjnym lub sądowym.
Gdzie najczęściej montowany jest monitoring wizyjny?
Monitoring wizyjny jest powszechnie stosowany w hipermarketach, centrach handlowych, na ulicach, skrzyżowaniach czy parkingach. Z powodzeniem jest montowany również w obiektach użyteczności publicznej, w firmach, fabrykach, szkołach, przedszkolach, więzieniach, budynkach przemysłowych, szpitalach, kasynach czy na lotniskach. Coraz częściej zdarza się również, że jest on instalowany w prywatnych domach.
Jak działa taki monitoring?
W skład monitoringu wizyjnego wchodzą: kamery, które rejestrują obraz w danym miejscu, monitory, które odtwarzają zarejestrowany obraz, nośnik oraz PVR, czyli urządzenie nagrywające wideo w formacie cyfrowym.
Kamery rozmieszczone są na danej przestrzeni, a ich zadaniem jest śledzenie zdarzeń poprzez rejestrowanie obrazu, który w dalszej kolejności jest przesyłany do centrum odbiorczego w czasie rzeczywistym. Pracownik obserwuje na monitorach nadzorowany obiekt lub obszar. Nagrania zazwyczaj są archiwizowane przez określony czas. Co więcej, monitoring wizyjny pozwala na dwukierunkową transmisję dźwięku. Dzięki zastosowaniu takich systemów nadzoru jak: podczerwień, czujniki ruchu czy pozycjonery, możliwe jest rejestrowanie obrazu dobrej jakości nawet w ciemności lub podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Jakie są zalety systemu kamer i dlaczego warto je montować?
Głównym zadaniem monitoringu wizyjnego jest rejestracja obrazu z danej przestrzeni, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo. Widok kamer skutecznie odstrasza potencjalnych wandali czy złodziei. Co więcej, monitoring pozwala na wyemitowanie komunikatów głosowych, co przekłada się na ograniczenie lub wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia. Do głównych zalet można również zaliczyć:
- większa ochrona obiektu lub danej przestrzeni;
- obraz jest stale kontrolowany;
- zmniejszenie przestępczości oraz aktów wandalizmu;
- wykrywanie sprawców przestępstw;
- nagranie służące jako dowód w sprawie;
- sygnalizacja potencjalnych zagrożeń;
- możliwość przesyłania informacji o wypadkach;
- oszczędności.
Monitoring wizyjny na stałe zagościł nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także na terenie zakładów pracy. Nic w tym dziwnego, ponieważ znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa oraz informuje na bieżąco o zdarzeniach czy wypadkach. Dzięki obecności kamer możliwe jest także szybkie wykrycie sprawców.