Bezpieczeństwo i nadzór w miejscu pracy – poznaj rolę monitoringu w poprawie warunków pracy

monitoring-wizyjny-w-miejscu-pracy
Spis treści

Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawców jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom, które zostało uregulowane prawnie w Kodeksie pracy. Przestrzeganie określonych zasad jest kluczowe, aby uniknąć niepożądanych zdarzeń. Z kolei kontrola pracy jest jedną z podstawowych funkcji zarządzania przedsiębiorstwem.

Znaczenie dbania o bezpieczeństwo i nadzór w miejscu pracy

Zapewnienie bezpieczeństwa oraz higienicznych warunków pracy jest niezwykle ważnym obowiązkiem każdego pracodawcy. To właśnie na nim spoczywa obowiązek prawidłowego przygotowania miejsca pracy dla swoich podwładnych. Przestrzeganie przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy dotyczy zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Jakie są główne zagrożenia w miejscu pracy?

Wszystko to, z czym na co dzień styka się pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków, składa się na pojęcie środowisko pracy. Czynniki te mogą być pozytywne oraz negatywne i mają wpływ na jakość wykonania powierzonych zadań. Zagrożenia w miejscu pracy to wszystkie źródła potencjalnego niebezpieczeństwa dla pracowników. Oddziaływanie negatywnych czynników może przyczynić się do wypadku przy pracy oraz stanowić zagrożenie życia lub zdrowia.

Z zagrożeniem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy pracownik narażony jest na oddziaływanie pewnych czynników, do których należą:

  • czynniki szkodliwe;
  • czynniki niebezpieczne;
  • czynniki uciążliwe;
  • czynniki ergonomiczne.

Jakie są konsekwencje braku odpowiednich środków bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Bagatelizowanie zasad BHP będzie skutkowało karą grzywny od 1000 do 30 000 złotych. Co ważne, w sytuacji, kiedy na terenie zakładu pracy dojdzie do wypadku, który będzie miał ścisły związek z brakiem zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, wówczas pracodawca odpowiada odszkodowawczo za poszkodowanego w tym zdarzeniu.

Jakie są możliwości monitorowania w miejscu pracy?

Prawo pracodawcy do monitorowania pracownika wynika z przepisu art. 22 Kodeksu pracy. Mowa tutaj o nakazie wykonania swoich obowiązków przez pracownika pod kierownictwem pracodawcy. Przedsiębiorcy na terenie swoich firm najczęściej stosują monitoring wizyjny. Umożliwia on śledzenie zdarzeń przy użyciu kamer przemysłowych. Obraz przesyłany jest do centrum odbiorczego i tam jest monitorowany przez wyznaczone osoby. Takie zastosowanie pozwala na szybkie wykrycie okoliczności bądź czynników mających wpływ na występowanie zagrożeń dla osób lub mienia. Obraz z kamer zazwyczaj jest rejestrowany.

monitoring wizyjny w miejscu pracy

Jak możliwość zamontowania kamer została uregulowana prawnie?

Przepisy odnoszące się do zastosowania monitoringu w miejscu pracy weszły w życie 25 maja 2018 roku. Zasady kontroli za pomocą kamer zostały zapisane w Kodeksie pracy. Art. 222 § 1 określa, że wprowadzenie monitoringu jest możliwe w celu:

  • zapewnienia bezpieczeństwa pracowników;
  • ochrony mienia;
  • kontroli produkcji;
  • zachowania w tajemnych istotnych informacji, których ujawnienie narazi pracodawcę na szkodę.

Monitoring pracy musi odbywać się z poszanowaniem godności i dóbr osobistych pracownika. Ważną kwestią jest również zapewnienie ochrony danych osobowych swoich podwładnych, a także prawa do prywatności. Monitoring musi być montowany w zgodzie z potrzebami zapewnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa w miejscu pracy. Co ważne, przepisy jasno określają, że monitoring wizyjny nie może rejestrować dźwięku. Istotną kwestią jest również fakt, że każdy pracownik musi być poinformowany o obecności kamer w miejscu pracy. Warto również pamiętać, że monitoring nie może obejmować takich miejsc jak: pomieszczenia sanitarne, szatnie, stołówka czy palarnia.

Jakie efekty przynosi monitoring w miejscu pracy?

Monitoring wizyjny pozwala osiągnąć wysoką skuteczność ochrony danego obiektu. Dzięki obecności kamer możliwe jest szybkie wykrycie wszelkich zagrożeń, a także podjęcie skutecznej reakcji związanej z potencjalnym niebezpieczeństwem. Monitoring pozwala ograniczyć bądź wyeliminować zdarzenia przyczyniające się lub powodujące zagrożenie zarówno dla pracowników, jak i mienia. Obecność kamer pozwala również kontrolować pracę swoich podwładnych oraz zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. To również jedna z form zabezpieczenia się przed kradzieżą, gdyż widok kamer skutecznie studzi zapał włamywaczy.

Każdy pracodawca ma prawo do kontrolowania pracy swoich podwładnych. Proces ten może odbywać się poprzez zamontowanie monitoringu. Jednak należy pamiętać zarówno o poszanowaniu godności, jak i obowiązujących przepisach dotyczących możliwości monitorowania danego obiektu.

Zobacz także: Jak dzięki monitoringowi wizyjnemu zwiększyć bezpieczeństwo w firmie?

Podziel się artykułem!
Te artykuły mogą Ci się spodobać