10 często popełnianych błędów podczas instalacji monitoringu

instalacja monitoringu wizyjnego
Spis treści

W Polsce, jak i w całej Europie, stale rośnie popularność kamer monitorujących jako narzędzia ochrony domu czy biura. Dzięki nowoczesnym kamerom mamy możliwość zdalnego i mobilnego podglądu, połączenia z innymi urządzeniami oraz przechowywania przechwyconych obrazów w chmurze. Jakie błędy podczas instalacji są popełniane najczęściej?

Najczęstsze błędy – instalacja kamer monitorujących

Inwestując w monitoring, chcemy, by był on przede wszystkim skuteczny. Warto więc zapoznać się z dziesięcioma najczęstszymi błędami popełnianymi podczas instalacji kamer bezpieczeństwa.

  1. Niewłaściwy typ kamery.
    Należy upewnić się, że typ kamery zainstalowanej w danej lokalizacji jest odpowiedni dla danego obszaru i zastosowania. Przykładowo: kamery noktowizyjne wybieramy do ciemnych obszarów, a kamery wąskokątne do dużych odległości.
  1. Źle zaprojektowany plan dla systemu nadzoru.
    Źle zaprojektowany plan będzie skutkował słabym zasięgiem i niską jakością wideo. Stworzenie mapy nadzoru i konsultacje z ekspertem mogą pomóc zmaksymalizować wydajność i skuteczność planu bezpieczeństwa, a także zaoszczędzić pieniądze.
  2. Brak konsultacji z profesjonalnymi projektantami i instalatorami.
    Specjaliści ds. bezpieczeństwa są ekspertami w swoich dziedzinach, dlatego należy zasięgnąć ich opinii, aby ulepszyć projekt systemu. Ekspert może wskazać czynniki, które łatwo można przeoczyć, a także zaoferować wskazówki, które pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze. 
  3. Nieuwzględnienie przeszkód.
    Przed instalacją powinniśmy wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody w ustaleniu położenia każdej kamery. Powinniśmy także upewnić się, że na ostrość kamery nie wpływa odbicie promieni słonecznych (o różnych porach dnia).
  4. Za wysokie umieszczenie kamer.
    To jeden z najczęstszych błędów. Upewnijmy się, że kamery są ustawione tak, aby uzyskać ich najlepszy zasięg, a także zapewnić właściwą ostrość.
  5. Brak nowoczesnego oprogramowania.
    Kupując najnowszy monitoring wizyjny, uzyskamy lepszą wydajność, a także dostęp do zaawansowanych funkcji. Może to oznaczać także oszczędności w kosztach eksploatacji i konserwacji.
  6. Nieuwzględnienie zarządzania materiałem wideo i wymagań dotyczących pamięci masowej.
    Nieuwzględnienie tych czynników może prowadzić np. do przeciążenia systemu podczas pracy. Upewnijmy się, że pojemność lokalnego dysku twardego lub pamięci masowej w chmurze jest wystarczająca do przechwycenia i przechowywania wystarczającej ilości materiału wideo, a także, że istnieją bezpieczne kopie zapasowe na wypadek awarii dysku twardego.
  7. Oszczędzanie na jakości obrazu kamer.
    Nie warto kierować się ceną zamiast jakością, ponieważ może później okazać się, że zapłacimy więcej, gdy będziemy próbowali uaktualnić system monitoringu, który nie wykonuje pracy. Wyższa początkowa inwestycja w kompletny, wysokiej jakości system jest lepsza niż kosztowna naprawa lub modernizacja w późniejszym czasie.
  8. Pomijanie kwestii bezpieczeństwa systemu nadzoru przed jego uruchomieniem.
    Aby uniknąć potencjalnego włamania, należy zabezpieczyć system przed jego użyciem. Obejmuje to takie czynności jak zmiana domyślnych haseł na hasła trudne do odgadnięcia oraz korzystanie z zaawansowanych funkcji zabezpieczeń kamer.
  9. Umieszczanie kamery w miejscu, w którym jej zdolność wykrywania ruchu lub zasięg są ograniczone.
    Instalując kamery bezpieczeństwa, należy upewnić się, że monitorowany obszar jest dobrze widoczny.

instalacja monitoringu wizyjnego

Inne wskazówki dot. monitoringu

Aby zapewnić skuteczne i efektywne działanie kamer bezpieczeństwa, należy pamiętać również o tym, aby:

– przy zakupie kamery upewnić się, że ma ona odpowiedni obiektyw, właściwą rozdzielczość i wystarczającą ilość podczerwieni, aby skutecznie oświetlić monitorowany obszar,

– upewnić się, że oświetlenie otoczenia kamer jest spójne, kamery należy umieścić w miejscach, w których oświetlenie otoczenia jest stałe – dzięki temu uzyskamy lepszą ogólną jakość wideo,

– unikać umieszczania kamer w rogach – takie umiejscowienie spowoduje powstanie martwych punktów, które znacznie zmniejszą efektywność systemu monitoringu,

– prawidłowo skonfigurować funkcję detekcji kamer, aby przechwytywany obraz zapewniał odpowiednią jakość, a nagrywane osoby były ostre i można je było jednoznacznie zidentyfikować. Po dokonaniu konfiguracji warto przeprowadzić test kamery.  

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Instalacja kamer bezpieczeństwa to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa w domu lub w firmie. Pamiętanie o powyższych wskazówkach pomoże cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem systemu monitoringu. Przy wyborze takiej instalacji warto zasięgnąć rady ekspertów, którzy pomogą nam dobrać optymalny system, dopasowany do naszych potrzeb. Sprawdź cennik instalacji monitoringu.

Podziel się artykułem!
Te artykuły mogą Ci się spodobać