"Zastosowanie obrotnic" jest najprostszym sposobem zwiększenia pola widzenia kamery. Wraz z ręcznymi sterownikami i obiektywami typu "moto-zoom", pozwalają na dokładne śledzenie danego zdarzenia. Kamera stacjonarna zawsze jest skierowana na określony obszar, a jej ustawienie nie zawsze umożliwia dostrzeżenie szczegółów obserwowanego obrazu. Jeśli umieścimy kamerę na obrotnicy i dodatkowo wyposażymy ją w obiektyw typu "moto-zoom", to będzie możliwe sterowanie polem widzenia czyli tzw. najazd na wybrany obiekt.
Każda obrotnica ma pewien "określony udźwig", którego nie można przekroczyć, dlatego należy dobrać obrotnicę do masy kamery.
Kolejnym parametrem jest "prędkość obrotu". W prostych urządzeniach wynosi ona około 10 stopni na sekundę, choć spotykane są obrotnice o prędkości od 0,1 do 400° na sekundę. Ten parametr jest szczególnie ważny np. przy rejestracji zdarzeń na stadionach, gdzie szybkość reakcji układu decyduje o sensie stosowania obrotnic.
Bardzo ważna cechą obrotnic jest "powtarzalność pozycjonowania" bardzo trudna do uzyskania w tańszych urządzeniach. W urządzeniach dobrej klasy wynosi < 0,2°
Podobnie jak obudowy, także obrotnice "powinny mieć podaną klasę IP".

"Wyróżniamy dwa podstawowe typy obrotnic:""

  • działające w jednej płaszczyźnie, zazwyczaj poziomej. Każda taka obrotnica pozwala na wstępne ustawienie położenie kamery w płaszczyźnie pionowej. Obrót w płaszczyźnie poziomej jest ograniczony w prostych obrotnicach do 350° . Profesjonalne wersje posiadające możliwość wykonania pełnego obrotu. Obrotnice tego typu zwane są obrotowymi.
  • działające w płaszczyznach, pionowej oraz poziomej. Obrót w płaszczyźnie pionowej jest zwykle ograniczony do 90° . Obrotnice tego typu zwane są obrotowo-uchylnymi. Obrót głowicy w płaszczyźnie poziomej nazywany jest w katalogach anglojęzycznych "pan", a nachylania w płaszczyźnie pionowej "tilt").

"Obrotnice można także podzielić na:""

  • obrotnice z podstawą montażową kamery znajdującą się na górze. Umożliwiają także montaż reflektorów podczerwieni. Ze względu na konstrukcję mechaniczną nie pozwalają one na znaczne pochylenie kamery w dół.
  • obrotnice z podstawą montażową kamery umieszczoną z boku, ich charakterystyczną cechą jest duży kąt obrotu w pionie. Niestety, w zamian za to montaż reflektorów podczerwienie jest dość trudny.

"Sterowanie obrotnicami" i obiektywami typu moto-zoom wymaga zastosowania dodatkowych urządzeń tzw. sterowników i odbiorników telemetrycznych. Sterownik to urządzenia wyposażone w mikrokontroler, które w zależności od rodzaju umożliwia sterowanie od 1 do nawet kilkuset zestawów obrotowych.
W przypadku sterowania jedynie jednej takiej kamery można stosować proste sterowniki bazujące na prostych układach przekaźnikowych.

Często spotykane są także obudowy kuliste albo kopułowe ze "zintegrowaną obrotnicą i kamerą". Kamera może posiadać "moto-zoom", a całość może być zdalnie sterowana za pośrednictwem klawiatury. Dodatkową zaletą jest możliwość ukrycia kamery wewnątrz obudowy kopułowej, co pozwala na skrytą obserwację.
Przy projektowaniu instalacji należy wziąć pod uwagę, że pokrycie całego dozorowanego obszaru zasięgiem kamer stałych daje pewniejszą i bardziej niezawodną obserwację. Wspomaganie obrotnicą z wysokiej jakości kamerą i obiektywem pozwala zwiększyć możliwości systemu o dokładne oglądanie szczegółów. Należy pamiętać, że zbliżenie na obiekt bez monitorowania kamerami stałymi, oznacza, że w tym czasie nie możemy prowadzić obserwacji w szerszym planie.