Modulator służy do zamiany i przeniesienia sygnału wizji w zakres częstotliwości odbierany przez standardowe telewizory. Dzięki temu staje się możliwe wykorzystanie instalacji zbiorczych do celów monitoringu, umożliwiając podgląd otoczenia na jednym lub kilku kanałach telewizyjnych. Oczywiście poza tym, obraz z kamer może być nagrywany z wykorzystaniem magnetowidów, czy innych urządzeń rejestrujących, np. cyfrowych.

W technice telewizyjnej są stosowane dwa typy modulatorów:"

  • dwuwstęgowy DSB-AM,
  • z częściowo tłumioną wstęgą boczną VSB-AM.

Różnią się one widmem, a co za tym idzie i szerokością pasma. Modulacja VSB-AM jest stosowana w telewizji naziemnej oraz w wyższej klasy modulatorach. Modulator o modulacji VSB może pracować bez odstępu kanałowego (np. kanały 50, 51, 52, 53, 54, 55 itd.). Niestety takie modulatory są kilka razy droższe od modulatorów dwuwstęgowych,
Modulację DSB-AM wykorzystają proste modulatory dwuwstęgowe pracujące w tunerach satelitarnych, magnetowidach, grach telewizyjnych. Modulator o modulacji DSB-AM, ze względu na większe pasmo zajmowane przez jeden program musi pracować z odstępem jednego kanału (np. kanały 50, 52, 54, 56, 58 itd.). Należy pamiętać, że zawsze pozostawiamy kanał leżący poniżej tego na którym pracuje modulator."


"Widmo sygnału zmodulowanego amplitudowo DSB-AM i VSB-AM"

Przykładem pierwszych mogą być: modulatory MOD-2 (Inel), modulator (Kayto), modulator ME-1 (Sat-Service). Zazwyczaj pracują na kanałach kanały 28-43 (zdarzają się wykonania pracujące na kanałach 21-69) w standardzie B/G z fonią 5,5MHz, natomiast bardzo rzadko można spotkać wersję D/K z fonią 6,5 MHz. Prawie wszystkie generują sygnał testowy w postaci dwóch pionowych pasów ułatwiający dostrojenie odbiornika, wykorzystują złącza chinch lub eurozłącze, i mają własny zasilacz 12V/100mA. Typowy poziom wyjściowy to 70 dBuV, występują tylko jako dwuwstęgowe. Ciekawym, a zarazem bardzo tanim modulatorem jest modulator MixPol (kod "R95164") mogący pracować na kanałach 1-69 oraz S1-S38 i posiadający syntezę PLL.
Do grupy modulatorów półprofesjonalnych zaliczyć można między innymi: MT-09 (Terra), MT-11 (Terra), MT-12 (Terra), MT-21 (Terra) i inne firmy Terra. Modulatory MS-601 (Alcad) oraz MT-07xP (Terra) należą do grupy modulatorów profesjonalnych i wykorzystują modulację jednowstęgową. Większość pracuje na kanałach 21-69 (bywają pracujące na kanałach 6-12 i S9-S16), najczęściej w standardzie B/G, choć nie ma problemu z wersjami D/K. Jako złącze wejściowe nie stosuje się eurozłącza, a chinche lub mini-DIN. Typowo poziom wyjściowy wynosi 80 dBuV, prawie zawsze jest możliwość jego regulacji.
Jeżeli w instalacji RTV istnieje konieczność dołożenia kilku modulatorów, a ze względu na dużą liczbę programów telewizyjnych już rozprowadzanych nie jest to możliwe, często obraz z kilku kamer należy wprowadzić na dzielnik, a następnie obraz w podziale wprowadzamy za pomocą jednego modulatora do instalacji. "


"Jedna z możliwości wykorzystania modulatorów w telewizji przemysłowej, modulatory i kamery są zasilane po kablu koncentrycznym."